18 stycznia
piątek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bez rewolucji w kolegium kardynalskim - zapewnia Kard. Rodríguez Maradiaga

Ocena: 0
916

Kard. Rodríguez Maradiaga w wywiadzie dla hiszpańskiego portalu „Religión Digital” – Papież Franciszek nie ma zamiaru dokonywać zmian w składzie Rady Kardynałów (K-9), ani też w liczbie kardynałów uprawnionych do udziału w ewentualnym konklawe

fot. PAP/EPA/CHINESE REGIONAL BISHOPS' CONFERENCE (TAIWAN)/HANDOUT

Honduraski purpurat zaprzeczył co do istnienia planów zmian personalnych w składzie Rady Kardynałów (K-9). Pogłoski takie pojawiły się w związku ze spotkaniem biskupów chilijskich z Papieżem Franciszkiem na temat nadużyć w tamtejszym Kościele, oraz faktem, że jednym z członków wspomnianej Rady jest niemal 85-letni emerytowany arcybiskup Santiago de Chile, kard. Francisco Javier Errazuriz.

Papież nie ma zamiaru zwiększyć liczby kardynałów uprawnionych do udziału w ewentualnym konklawe do 180. Zostanie utrzymana liczba ustalona przez Pawła VI,  120 kardynałów. Wyklucza to również ewentualne włączenie do grona elektorów przewodniczących konferencji episkopatów.

Kard. Rodríguez Maradiaga stwierdził, że konferencje episkopatów powinny mieć decydującą rolę w doborze kandydatów do biskupstwa. Obecnie odpowiadają za to nuncjusze apostolscy.

Arcybiskup Tegucigalpa, kard. Oscar Rodríguez Maradiaga SDB jest koordynatorem Rady Kardynałów i bliskim współpracownikiem Ojca Świętego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -