14 listopada
czwartek
Rogera, Serafina, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co robią zakony?

Ocena: 5
571

W Polsce żyje ponad 32 tys. osób konsekrowanych. Żeńskich zgromadzeń zakonnych mamy ponad 100, w 2230 domach zakonnych żyje ponad 19 tys. sióstr, około 2 tys. sióstr pracuje za granicą. Tyle samo jest katechetek.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Przy wychowaniu i edukacji ogólnej pracuje 2,5 tys. sióstr. Prowadzą przedszkola, szkoły, domy dziecka, internaty, są dyrektorkami, nauczycielkami i wychowawczyniami, a 60 z nich wykłada na wyższych uczelniach.

W parafiach siostry prowadzą wspólnoty modlitewne i grupy duszpasterskie. Prawie 1200 sióstr zaangażowanych jest w służbę zdrowia i opiekę środowiskową, 30 z nich to lekarki. Siostry prowadzą w Polsce kilkadziesiąt przychodni, centrów rehabilitacji i hospicjów oraz szpital. Prowadzą też ośrodki wychodzenia z bezdomności, domy samotnej matki, okna życia. Rozwinęły działania przeciwdziałające handlowi ludźmi, prostytucji i zniewoleniom. Ponad 100 sióstr włącza się w duszpasterstwo więźniów. Prowadzą też poradnie psychologiczne i wychowawcze. Pomagają ludziom w ponad 100 swoich noclegowniach i jadłodajniach oraz w ponad 200 domach opieki.

Prawie 1,5 tys. sióstr prowadzi życie kontemplacyjne w 83 klasztorach: najwięcej należy do karmelitanek, benedyktynek, bernardynek i klarysek. Średnia wieku w tych zakonach to 54 lata.

Męskich zakonów i zgromadzeń mamy w Polsce prawie 90. Żyje w nich ponad 12 tys. zakonników, w tym ponad 9 tys. kapłanów; ponad 3 tys. polskich zakonników pracuje poza Polską. W kraju prowadzą ok. 700 parafii, w tym 155 sanktuariów, m.in. na Jasnej Górze, w Licheniu, Kalwarii Zebrzydowskiej, na Świętym Krzyżu, w Gietrzwałdzie i Niepokalanowie; prowadzą także blisko 140 domów rekolekcyjnych. Prawie 1200 zakonników zajmuje się katechizacją, 300 wykłada na wyższych uczelniach dla świeckich, ponad 500 prowadzi zajęcia w wyższych seminariach duchownych.

Zakony męskie mają w Polsce sześć wyższych uczelni – nie licząc własnych seminariów. Prowadzą 25 szkół podstawowych, 55 gimnazjów oraz 42 licea i 12 szkół zawodowych, 15 przedszkoli i 28 burs i internatów. Mają sześć szpitali, 13 hospicjów, 27 domów opieki społecznej, 14 aptek, osiem ośrodków ziołolecznictwa oraz 66 poradni psychologiczno-pedagogicznych. Prowadzą 48 jadłodajni, schroniska i noclegownie, ośrodki terapii zajęciowej.

Zakonnicy mają jedyną ogólnopolską telewizję katolicką i jedyne ogólnopolskie radio katolickie. Mają także osiem regionalnych rozgłośni radiowych, kilkadziesiąt wydawnictw i prawie 1000 stron internetowych. Wydają ponad 100 czasopism.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 listopada

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.
Dziś w Kościele:
+ czwartek, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie dowolne bł. Marii Luizy Merkert, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 7,22-8,1; Ps 119,89-90.91.130.135.175; Łk 17,20-25
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -