29 lutego
czwartek
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś zapłoną światła na watykańskiej choince

Ocena: 0
963

O symbolice tegorocznej szopki oraz choinki, kształtujących przesłanie nadziei i miłości, a umieszczonych na placu św. Piotra mówił papież Franciszek, przyjmując dziś na audiencji ofiarodawców z Malty oraz włoskiego regionu Trydent-Górna Adyga.

Mówiąc o symbolice szopki, będącej dziełem maltańskiego artysty Gozo Manwela Grecha, papież zauważył, że odwołuje się ona nie tylko do krajobrazu tego kraju, ale przypomina także o tragicznym losie imigrantów zmierzających do Włoch. – W bolesnym doświadczeniu z tych braci i sióstr dostrzeżemy doświadczenie Dzieciątka Jezus, które rodząc się nie znalazło mieszkania i narodziło się w grocie betlejemskiej. Następnie zostało zabrane do Egiptu, aby uciec przed Herodem. Osoby odwiedzające ten żłóbek będą zachęcane do ponownego odkrycia w nim wartości symbolicznej, która jest przesłaniem braterstwa, dzielenia się, gościnności i solidarności. Także szopki umieszczone w kościołach, w domach i wielu miejscach publicznych są zaproszeniem, aby w naszym życiu i społeczeństwie uczynić miejsce dla Boga, ukrytego w obliczu wielu ludzi, którzy znajdują się w warunkach trudnych, biedy i ucisku – powiedział Franciszek.

Dodał, że świąteczna choinka pochodzi z lasów Scurelle, u podnóża pasma górskiego Lagorai, otoczonego wspaniałą przyrodą. – Piękno tych widoków stanowi zachętę do podziwiania Stwórcy i poszanowania przyrody będącej dziełem Jego rąk. Wszyscy jesteśmy wezwani, by podchodzić do przyrody z kontemplacyjnym zadziwieniem – stwierdził papież.

Konkludując Franciszek podkreślił, że szopka i choinka kształtują przesłanie nadziei i miłości, pomagając tworzyć Bożonarodzeniowy klimat, sprzyjający przeżywaniu z wiarą tajemnicy Narodzenia Odkupiciela. Zaznaczył, że przy żłóbku pojmujemy dobroć Boga i kontemplujemy Jego miłosierdzie, które stało się ludzkim ciałem, aby załagodzić nasze spojrzenia. Na zakończenie Franciszek złożył przybyłym życzenia pogodnego i intensywnego przeżywania Bożego Narodzenia.

Światła na Bożonarodzeniowej choince zostaną zapalone dzisiaj o godz. 16.30, podczas uroczystości z udziałem delegacji ofiarodawców oraz gubernatora i przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego, kard. Giuseppe Bertello.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 16, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter