8 maja
środa
Stanislawa, Lizy, Wiktora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Największy taki Orszak

Ocena: 0
2165
20150106 19:33
lk, tk, aw / Warszawa (KAI), mz
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy
  
Przemawiając tuż po południu ze sceny na wypełnionym ludźmi Placu Zamkowym, metropolita warszawski podkreślił, że wymownym znakiem orszaków jest świadectwo rodzin, które w nich uczestniczą.

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami lewobrzeżnej stolicy już po raz siódmy. W drodze do stajenki, usytuowanej na Placu Piłsudskiego, Trzem Królom – Kacprowi VII, Melchiorowi VII oraz Baltazarowi VII towarzyszyły orszaki dwórek, rycerzy i wojowników oraz przybyli na Orszak mieszkańcy Warszawy. Wspólnie kolędowali i oglądali przedstawienia wydarzeń towarzyszących przyjściu Jezusa na świat. Uczniowie 15 warszawskich szkół przygotowali osiem biblijnych scen: „Edykt Cezara Augusta”, „Dwór Heroda”, „Gospoda”, „Diabelskie Igraszki”, „Walka dobrych aniołów ze złymi diabłami”, „Szałas Pasterzy”, „Brama do Nieba” i „Stajenka”.

Jak co roku uczestnicy Orszaku zostali wyposażeni w orszakowe korony i śpiewniki, a anioły dokonały „spisu ludności” przy pomocy orszakowych naklejek.

Jako pierwszy drogę do Betlejem przebył ze swym orszakiem Baltazar VII. Król z Afryki poruszał się na wielbłądzie. Wcielający się w niego Tariku Abebe pochodzi z Etiopii, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim i zagrał już w kilku filmach. Drugi przy stajence był w swojej lektyce Melchior VII, czyli Chińczyk Zhen Wen Liu. Od siedmiu lat mieszka w Polsce i pracuje jako lekarz. Natomiast w roli króla europejskiego, Kacpra VII, ponownie wystąpił Jarosław Kasperek, z zawodu notariusz. Wraz z synem bierze udział w organizacji Orszaku od pierwszej jego edycji. Na Plac Piłsudskiego przybył konno.

Trzej Królowie pokłonili się Dzieciątku i złożyli niesione dary. Po pokłonie została odczytana dzisiejsza Ewangelia. Następnie na Placu Piłsudskiego odbył się koncert kolęd, który trwał do godz. 15:00. Godzinę później śpiewano kolędy także na Placu Zamkowym, już w wielu językach, w ramach koncertu międzynarodowego.

Na Orszaku obecne były także Światowe Dni Młodzieży. Na placu Piłsudskiego stał namiot informacyjny, a wolontariusze przybliżali szczegóły organizacji ŚDM w Polsce i zapraszali mieszkańców Warszawy do współpracy.

Wymarsz Orszaku poprzedziła przedpołudniowa Msza święta w archikatedrze św. Jana. Liturgii w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył kard. Nycz. Zaznaczył, że ma ona wymiar swoistego podstawowego posłania, które Kościół kieruje do wszystkich ludzi, nie tylko w odniesieniu misji „ad gentes”, do narodów pogańskich na każdym kontynencie, ale także w sensie „ewangelizacji ludzi, którzy z różnych powodów, także w naszym kręgu kulturowym i w naszym kraju, odeszli od Kościoła lub wręcz do niego nie weszli i czekają, aby im głosić Ewangelię”.

W Warszawie zorganizowano 6 stycznia dwa pochody (na Trakcie Królewskim i na Targówku). W obu uczestniczyło w sumie ponad 100 tys. osób, a kolejnych 20 tys. w okolicznych miejscowościach, jak Łomianki, Baniocha, Ożarów Mazowiecki, Szymanów, Pruszków, Mińsk Mazowiecki, Nadarzyn i Góra Kalwaria. Orszaki organizowane są przy wsparciu Fundacji Orszak Trzech Króli i w całości przygotowywane przez lokalną społeczność – rodziców, dzieci, nauczycieli, młodzież i sąsiadów.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 maja

Środa, VI Tydzień wielkanocny
Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika,
Głównego Patrona Polski
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter