6 marca
sobota
Rózy, Jordana, Agnieszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niepełnosprawni intelektualnie w Kościele

Ocena: 4.9
1270

Pod hasłem „Dajmy sobie umyć nogi” odbędzie się w Krakowie konferencja poświęcona obecności osób z niepełnosprawnością intelektualną we wspólnocie Kościoła. Spotkanie zorganizowane zostało przez działającą u ojców dominikanów wspólnotę Łanowa, która świętuje 25-lecie istnienia.

Fot. Archiwum Stowarzyszenia Łanowa

Uczestnicy spotkania będą rozmawiali o tym, co jest ważne w tworzeniu wspólnoty z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie oraz jak wspierać rodziny osób niepełnosprawnych intelektualnie w dołączaniu do wspólnoty Kościoła. Wymienią się konkretnymi pomysłami towarzyszenia osobie niepełnosprawnej intelektualnie w Mszy Św. i sposobami pomocy w przygotowaniu do przyjęcia sakramentów.

Konferencja odbędzie się w sobotę o godz. 11.00 w Auli św. Tomasza u krakowskich dominikanów na ul Stolarskiej 12.

Dr Anna Maliszewska z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego i autorka książki „W stronę antropologii inkluzywnej: głęboka niepełnosprawność intelektualna a człowieczeństwo”, powie o antropologii obejmującej wszystkich. Jej wykład zatytułowany jest „Włączać a nie wyłączać”.

Dr Renata Katarzyna Bogiel w wystąpieniu „Pełnosprawne serca, czyli o tym, jak osoby z niepełnosprawnością intelektualną uczą zdrowych wiary” podzieli się swoimi doświadczeniami we wspólnocie Apostolstwa Chorych. Obecnie pracuje w Krajowym Sekretariacie Apostolstwa Chorych i redakcji miesięcznika. Na co dzień zaangażowana jest w Ruch Światło-Życie oraz szeroko rozumiane duszpasterstwo chorych.

Do udziału w spotkaniu organizatorzy zaprosili także o. Andrzeja Kosteckiego OP, który opowie o intuicji wiary osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dominikanin jest od 30 lat związany ze wspólnotami L'Arche oraz Wiara i Światło, a od 20 lat pracuje na Węgrzech.

O. Michał Tadeusz Handzel OSPPE wystąpi z przemyśleniami pod hasłem „Rozwój w miłości przy niepełnosprawności intelektualnej”. Paulin pracuje duszpastersko przy bazylice na Skałce w Krakowie. Jest członkiem Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin „jestem ZA”.

Anna Paruch, czyli „matka od zadań specjalnych”, prowadząca blog Dla Dwóch Takich Co Ukradli Serce na konferencji opowie o „przygotowaniach szytych na miarę”, czyli o katechezie która jest towarzyszeniem w drodze do Boga osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Konferencję i zaplanowaną po niej dyskusję poprowadzi Piotr Żyłka, redaktor naczelny portalu Deon.pl.

Spotkanie organizowane jest przez wspólnotę Łanowa z okazji 25-lecia jej nieprzerwanego istnienia. To grupa młodych ludzi, którzy opiekują się i przyjaźnią z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i fizycznie, mieszkającymi w DPS przy ul. Łanowej w Krakowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter