– Warto potraktować ten czas jako inspirację do szukania u Jana Pawła II odpowiedzi na pytania, które dziś stawia nam świat – mówi bp Damian Muskus zachęcając wiernych do udziału w krakowskich obchodach 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową
Obchody po hasłem „Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości” rozpoczną się 18 maja.
Hasło obchodów zaczerpnięto z homilii, którą Jan Paweł II wygłosił na krakowskich Błoniach podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. – Słowa, które wówczas padły, wciąż możemy odczytywać jako duchowy program dla Polski. Od tego czasu zmieniła się rzeczywistość, w jakiej żyjemy, zarówno społeczno-polityczna, jak i kulturowa, zmienił się świat i wyzwania, przed jakimi staje Kościół i każdy wierzący, ale podstawowe wartości pozostają niezmienne – tłumaczy bp Damian Muskus, dodając, że wciąż jesteśmy wezwani, by podejmować, jak mówił papież, „dialog zbawienia z człowiekiem i światem”.
– Nie wolno nam traktować tych obchodów jako kolejnej akademii ku czci papieża Polaka. Warto potraktować ten czas jako inspirację do szukania u Jana Pawła II odpowiedzi na pytania, które dziś stawia nam świat – zachęca hierarcha. Jak podkreśla, nauczanie papieża jest wciąż żywe i aktualne, a rocznicowe obchody mogą stać się okazją do „osobistego spotkania z Janem Pawłem II – papieżem, który zmienił świat i serca wielu ludzi”.
Obchody 40. rocznicy pontyfikatu rozpoczną się 18 maja w Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył Mszy św. z racji 98. urodzin papieża Polaka. Wcześniej, tego samego dnia rano, Mszę św. w Kaplicy Kapłańskiej odprawi kard. Stanisław Dziwisz.
Główne uroczystości związane z jubileuszem 40-lecia pontyfikatu św. Jana Pawła II odbędą się w październiku. Będą one miały charakter ogólnopolskiego dziękczynienia za jego życie i działalność. W papieskim Sanktuarium 16 października zostanie odprawiona Msza św. z udziałem episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych. Będzie jej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.
Wieczorem tego samego dnia zaplanowany jest koncert artystów scen polskich dla uczczenia papieża Polaka, który odbędzie się na Rynku Głównym w Krakowie. Poprzedzi go mapping na murach Pałacu Arcybiskupów Krakowskich oraz uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego Okna Papieskiego.
W niedzielę 14 października odbędzie się spotkanie ze świadkiem wielkiego pontyfikatu – kard. Stanisławem Dziwiszem. Wieczornica z osobistym sekretarzem Jana Pawła II zaplanowana jest na Białych Morzach przede wszystkim z myślą o młodych ludziach, którzy wydarzenia pontyfikatu polskiego papieża znają jedynie z opowieści i dokumentów.
Ponadto do Rzymu uda się pielgrzymka dziękczynna Archidiecezji Krakowskiej. W programie przewidziano nabożeństwa pod przewodnictwem kardynałów Stanisław Dziwisza i Stanisława Ryłki oraz abp. Marka Jędraszewskiego, audiencję generalną z papieżem Franciszkiem oraz uroczysty koncert w bazylice Santa Maria Maggiore.
Od maja do października jubileusz 40-lecia pamiętnego konklawe obchodzony będzie we wspólnotach, parafiach, sanktuariach i innych miejscach związanych w archidiecezji krakowskiej z Janem Pawłem II.
22 września do Sanktuarium św. Jana Pawła II pielgrzymować będą młodzi. Podczas Spotkania Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej (SMAK) wręczona zostanie Nagroda Metropolity Krakowskiego „Młodość – projekt życia”. Młodzi będą dziękować za pontyfikat inicjatora i patrona Światowych Dni Młodzieży podczas Mszy św. i koncertu ewangelizacyjnego.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie organizują w dniach 17-19 października międzynarodową konferencję „Veritatis Splendor” z udziałem naukowców, hierarchów i autorytetów duchowych z różnych stron świata. Ich refleksja będzie przebiegała pod hasłem: „Jan Paweł II – papież, który zmienił oblicze Europy i świata”.
Uroczyste dziękczynienie w papieskim Sanktuarium na Białych Morzach zakończy się odpustem ku czci św. Jana Pawła II, 22 października, w dniu liturgicznego wspomnienia świętego. W tych dniach do Sanktuarium zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich stanów i grup społecznych.