28 kwietnia
niedziela
Piotra, Walerii, Witalisa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papieski bibliotekarz: Japończycy cieszą się z wizyty Franciszka

Ocena: 5
1902

Ksiądz Cesare Pasini udał się tam z konferencjami poświęconymi historii prześladowań tamtejszych katolików od końca XVI do połowy XIX wieku. Był to czas Edo-jidai, czyli okresu izolacji Kraju Kwitnącej Wiśni. Chrześcijaństwo było zakazane, księża zostali skazani na wygnanie lub wymordowani. Opisy prześladowań zostały odnalezione w dokumentach znajdujących się w Bibliotece Watykańskiej, a  przekazanych przez misjonarza księdza Mario Marega, salezjanina. W ich odnowieniu, uporządkowaniu i degitalizacji pomagały także instytucje japońskie. „Dla nich jest to interesujące zarówno z punktu widzenia historycznego, jak i socjologicznego, gdyż mówią wiele o życiu społeczeństwa w tamtym okresie. Interesuje ich także samo chrześcijaństwo, trochę z punktu widzenia kulturowego, ale także i religijnego”.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego ksiądz Pasini odniósł się także do zainteresowania, jakie wśród Japończyków wzbudza zapowiedziana na koniec listopada wizyta Papieża Franciszka.

Japończycy wielką uwagę poświęcają zbliżającej się wizycie Papieża. Na plakatach, informujących o konferencji w ?ita widziałem napis, że została ona zorganizowana na cześć Papieża Franciszka. To bardzo wyraźnie wskazuje, jaką wagę przywiązują oni do tej wizyty. Ale ponadto oczekiwania te mają szczególny charakter ze względu na wielkie zainteresowanie Japończyków chrześcijaństwem. Czym jest ta religia, czym była dla nich?

stwierdza ksiądz Pasini.

W ?ita byłem gościem prefekta tego regionu, który położony jest na wyspie Kiusiu, gdzie zostałem bardzo uroczyście przyjęty na pewno także ze względu na zbliżającą się wizytę papieską. Przeprowadziliśmy bardzo miłą i owocną rozmowę zarówno z prefektem, jak i z dziennikarzami, którzy zwrócili mi uwagę, że na dwóch masztach przed budynkiem prefekta, obok flagi japońskiej powiewała także flaga watykańska. Być może była to mała przesada, ale z drugiej strony wyraz wielkiego zainteresowania zbliżającym się spotkaniem. Oni już są bardzo wdzięczni, że będą mogli Papieża przyjąć i posłuchać. 

dodaje prefekt Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej. 

Wizyta papieża w Kraju Wschodzącego Słońca odbędzie się w terminie 23-27 listopada 2019 roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter