19 września
sobota
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prymas Polski: niech nasze światło prowadzi innych do Chrystusa

Ocena: 0
505

– Światło, które jest w nas, nie może być ukryte. Musi być widoczne. Każda i każdy z nas, na mocy chrztu świętego, jest powołany i wezwany, aby słowem i świadectwem życia oświecać kroki braci – mówił w uroczystość Objawienia Pańskiego prymas Polski abp Wojciech Polak.

fot. pixabay.com

– Idźcie i głoście! Oto wezwanie, które rozbrzmiewać będzie w ciągu całego tego roku. Oto zadanie, które jest przed nami i domaga się odważnego podjęcia – wskazał arcybiskup gnieźnieński podczas Mszy św., której przewodniczył w południe w gnieźnieńskiej katedrze. Jak przypomniał, taka jest właśnie misja Kościoła i nasza własna odpowiedzialność „by światło Chrystusa nie tylko zostało w nas podtrzymane, ale by zajaśniało przed ludźmi i rodziło w nich błogosławiony owoc”.

– Każdy z nas, wierzących, poprzez to małe światło, które nosi w sobie, może i musi pomagać temu, kto znajduje się u jego boku i być może ma trudności w znalezieniu drogi prowadzącej do Chrystusa. Przez nas ma szansę na spotkanie – podkreślił abp Polak.

Prymas zaakcentował również, że wszystko w życiu zaczyna się od spotkania z Bogiem. To spotkanie – tłumaczył – ma moc przemieniać ludzkie serca i prowadzić nas dalej nową drogą. Potrzeba jednak wiary, zaufania i odwagi mędrców, którzy nie wahali się wyprawić w nieznane. Inaczej było z tymi, którzy choć drogę znali i znali Pisma, na spotkanie z Nowonarodzonym nie poszli, widząc w Nim zagrożenie i obawiając się, że może im odebrać to, co nazywają szczęściem. Nie pojęli – tłumaczył dalej abp Polak przywołując nauczanie papieża Benedykta XVI – że „Chrystus nie zabiera niczego z tych rzeczy, dzięki którym życie jest wolne, piękne i wielkie”.

– By to zrozumieć, trzeba otwartości ducha. Trzeba zrezygnować z jakiejś pewności siebie, z bezkrytyczności wobec siebie samego, z egoizmu i zazdrości, z którą podchodzi się do innych – stwierdził arcybiskup gnieźnieński.

– Potrzebna jest także – kontynuował – wewnętrzna prawość, uczciwość i szczerość. Taka nie wyklucza i nie wyłącza nikogo. Nie marginalizuje i nie pomija obojętnie. Nie zadowala się jedynie własnym spokojem i szczęściem. Zdolna jest zaryzykować, przyjąć wyzwanie i się z nim zmierzyć – mówił abp Polak dodając na koniec, że to jest właśnie droga, do pójścia którą wszyscy jesteśmy wezwani.

Wspólnie z Prymasem Polski Mszę św. celebrowali: biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski, abp senior Józef Kowalczyk, kanonicy Kapituły Prymasowskiej oraz gnieźnieńscy kapłani. Przed błogosławieństwem abp Polak poświęcił kadzidło, które dziś palimy w domach oraz kredę, którą na drzwiach kreślimy litery C+M+B od łacińskiego Christus Mansionem Benedicat co znaczy Chrystus mieszkania (domostwa) błogosławi.

Po Mszy św. przed katedrą gnieźnieńską abp. Wojciech Polak powitał Orszak Trzech Króli, który po raz piąty przeszedł ulicami Gniezna.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

Sobota, XXIV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Januarego, biskupa i męczennika
w Bogu pokładam nadzieję, nie będę się lękał, *
cóż może uczynić mi człowiek?

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1 Kor 15, 35-37. 42-49; Ps 56 (55), 3 i 10-14; Łk 8, 4-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter