1 listopada
piątek
Seweryna, Wiktoryny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salzburg: Kościół i miasto uczczą bł. Marię Teresę Ledóchowską

Ocena: 2.9
1202

6 lipca przypada 100. rocznica śmierci błogosławionej siostry Marii Teresy Ledóchowskiej ((1863-1922). Mimo imponującego dzieła życia, założycielka Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera (klawerianek).

Jest nadal za mało znana w Austrii, kraju, w którym się urodziła. Postanowiła to zmienić archidiecezja Salzburga. Arcybiskup Franz Lackner, siostry misjonarki i Akcja Katolicka przygotowują w niedzielę 3 lipca w miejscowej katedrze uroczystą Mszę św. Ponadto na najbliższe trzy lata zaplanowano kilka inicjatyw i projektów , które przypomną osobę błogosławionej oraz jej aktualność również dla czasów współczesnych, poinformowała austriacka agencja katolicka Kathpress.

Program przybliżenia i uczczenia postaci bł. Marii Teresy Ledóchowskiej przedstawiono na konferencji prasowej w Salzburgu 23 czerwca. Podkreślono, że dziełem życia Marii Teresy Ledóchowskiej, a także motywem założenia jej zakonu, stała się walka z niewolnictwem w Afryce. Młoda hrabina pracowała jako służąca u toskańskich Habsburgów w salzburskiej rezydencji, ale tak bardzo poruszyła ją relacja o św. Piotrze Klawerze, że gwałtownie zmieniła swoje życie.

W XVII w. święty pomagał afrykańskim niewolnikom, którzy zostali deportowani do Ameryki Południowej. Po „doświadczeniu nawrócenia” Ledóchowska pracowała na rzecz wyzwolenia mieszkańców Afryki; m.in. blisko współpracowała ze słynnym algierskim kard. Charlesem-Martialem Lavigerie.

Ledóchowska zakładała czasopisma, m.in. „Echo z Afryki”, w których informowała o problemach misji w Afryce i zabiegała o wsparcie dla misjonarzy. Założyła stowarzyszenie świeckich „Sodalicję św. Piotra Kanizjusza”, które zostało zatwierdzone przez papieża w 1894 r., i dało impuls do założenia wielu drukarni, muzeów etnograficznych i grup wsparcia religijnego w całej Europie.

W 1897 r. hrabina kupiła od misjonarzy z Lieferinga posiadłość w Lengfelden koło Salzburga, gdzie wybudowała Dom Misyjny Maria Sorg (Maryi Wspomożycielki), który stał się kolebką zgromadzenia sióstr klawerianek. Obecnie w Maria Sorg koło Bergheim mieszka sześciu misjonarzy klawerianów, którzy nadal wydają „Echo z Afryki”.

Po śmierci Ledóchowskiej jej kongregacja rozprzestrzeniła się na wszystkie kontynenty, w 1928 roku w Ameryce Północnej i Południowej, w 1920 w Australii, w 1955 – w Afryce i 1972 – w Indiach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie i chwała na wysokościach.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 13, 31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna za zmarłych cierpiących w czyśćcu

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter