To nawiązanie do pochodzącej z IV w. tradycji rzymskiej, kiedy w poszczególne dni Wielkiego Postu wierni spotykali się ze swoim biskupem w innym kościele na specjalnej liturgii. Wśród świątyń, które wybrano, uwzględniając ich szczególną historię i znaczenie dla miasta, jest 25 kościołów z archidiecezji warszawskiej i 15 z diecezji warszawsko-praskiej.
Każdego dnia obowiązuje ten sam program. Kościół otwarty jest w godz. 6-21. Przez cały ten czas można skorzystać ze spowiedzi, od rana do godz. 15 trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Jest także o godz. 12 Anioł Pański i część bolesna Różańca, a o godz. 15 Koronka do Miłosierdzia Bożego bądź Droga Krzyżowa. Codziennie w dni powszednie o godz. 19, a w niedziele o godz. 17 są Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W centrum modlitwy stacyjnej jest Msza Święta o godz. 20, a po niej, na zakończenie, Apel Jasnogórski. Stacyjne pielgrzymowanie zakończy się zakończy 14 kwietnia, w Niedzielę Palmową, w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.
Najbliższe kościoły stacyjne to: 9 marca – NMP Matki Kościoła, ul. Domaniewska 20 (AW); 10 marca, I niedziela Wielkiego Postu – katedra św. Floriana, ul. Floriańska 3 (DW-P); 11 marca – bł. Władysława z Gielniowa, ul. Przy Bażantarni 3 (AW); 12 marca – św. Faustyny, ul. Żuromińska 2 (DW-P); 13 marca – św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61 (AW); 14 marca – MB Królowej Aniołów, ul. ks. Markiewicza 1 (AW); 15 marca – św. Ojca Pio, ul. Fieldorfa 1 (DW-P); 16 marca – św. Stanisława Kostki, ul. Hozjusza 2 (AW); 17 marca, II niedziela Wielkiego Postu – archikatedra św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8 (AW). Pełen grafik: www.dw-p.pl/6292.