23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świadkowi do końca

Ocena: 5
725

W parafii Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Zagórnej 5 w Warszawie, kard. Kazimierz Nycz przewodniczył 23 września Mszy świętej w intencji poległych na Powiślu Powstańców Warszawskich za wstawiennictwem bł. ks. Józefa Stanka SAC, kapelana walczących żołnierzy.

fot. Patryk Lubryczyński

Uroczystość odbyła się w 78 rocznicę męczeńskiej śmierci pallotyna. W wydarzeniu wzięły udział m.in. Grupy Rekonstrukcyjne Zgrupowania „Kryska” i „Radosław”, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek oraz kombatanci. Po Eucharystii kard. Nycz poświęcił znajdująca się przy świątyni ławeczkę ku czci bł. ks. Stanka ufundowaną przez IPN. Inicjatorką przedsięwzięcia jest Cecylia Melnik, przewodnicząca Akcji Katolickiej przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej.

Chciałam w ten sposób szczególnie młodzieży przybliżyć tę wyjątkową postać

– wyjaśniła.

Metropolita warszawski wspominał, że 78 lat temu na warszawskim Czerniakowie pallotyn został powieszony przez niemieckich żołnierzy na własnej stule.

Historia życia bł. ks. Józefa Stanka była wyznaniem wiary w Jezusa Syna Bożego. Potrafił dobrze wykorzystać czas dla wartości, którym służył. Niech ławeczka, przypomina nam wszystkim o jego miłości, poświęceniu i patriotyzmie, ilekroć będziemy obok niej przechodzić

– zachęcał kard. Nycz.

Miejscowy proboszcz ks.Włodzimierz Artyszuk dodał, że chciałby, aby miejsce sprzyjało refleksji. – Dla współczesnych ludzi bł. ks. Stanek, może być świadkiem wierności i walki o to, co najważniejsze do końca – powiedział. Na zakończenie zebrani przy ławeczce odśpiewali pieśń „Boże coś Polskę”.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Czwartek, VII Tydzień zwykły
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Chrystus, chociaż był Synem,
nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter