4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: Msza św. w święto Straży Granicznej

Ocena: 0
408

Mszą św. w katedrze polowej WP zainaugurowano obchody święta Straży Granicznej. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W homilii dziękował funkcjonariuszom i pracownikom formacji za ich służbę na rzecz bezpieczeństwa granic Polski. Po zakończonej liturgii w Kaplicy Katyńskiej zostały złożone kwiaty. Straż Graniczna obchodzi w tym roku trzydziestą rocznicę powstania.

fot. PAP/Andrzej Lange

W homilii bp Guzdek podkreślił, że „wolność jest jedną z podstawowych wartości promowanych na kartach Biblii”. Przypomniał, że już w Księdze Rodzaju Bóg stawia granice pierwszym rodzicom, przywołał też przykazania z Dekalogu, stanowiących podstawę starotestamentowego prawa. – Świat bez granic staje się światem nie tylko bezbożnym, ale i nieludzkim – dodał. Zdaniem biskupa polowego żyjemy w czasach, „kiedy dokonuje się zamach na wszelkie granice”.

Żyją wśród nas ludzie, którzy twierdzą, że trzeba obalić granice między państwami, granice kulturowe, granice pomiędzy dobrem i złem określone przez Dekalog, a nawet granice, które wyznacza ludzka natura. Jedni czynią to zachęcając do życia w nieograniczonej wolności, inni podstępną reklamą, jeszcze inni przy użyciu siły i szantażu, oskarżając swoich przeciwników o brak tolerancji, a nawet nazywając ich faszystami
 

– powiedział.

Ordynariusz Wojskowy podziękował funkcjonariuszom SG za ich ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa. – Aby wasze zaangażowanie i służba mogły być pełne poświęcenia, najważniejsze jest wewnętrzne przekonanie o potrzebie granic w każdym wymiarze życia – przekonywał. Dodał, że dziś „bardziej niż kiedykolwiek potrzeba ludzi wolnych, którzy potrafią uszanować istniejące granice wewnętrzne i zewnętrzne, i są gotowi ich bronić, nie ulegając pokusie kompromisów”.

Eucharystię koncelebrowali ks. płk SG Zbigniew Kępa, ks. kmdr por. Ryszard Preuss, kapelan Nadwiślańskiego Oddziału SG, ks. mjr Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego. We Mszy św. uczestniczyli funkcjonariusze i pracownicy SG z komendantem głównym gen. dyw. SG Tomaszem Pragą. Z uwagi na obostrzenia epidemiczne we Mszy św. uczestniczyła ograniczona liczba osób. We Mszy św. uczestniczyli nowi generałowie Straży Granicznej: Robert Bagan i Tomasz Michalski, którzy w południe w Belwederze odebrali nominacje generalskie z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Życzenia funkcjonariuszom złożyli także przedstawiciele Prawosławnego Ordynariatu Polowego i Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. Za sprawowaną Eucharystię, słowa homilii oraz posługę kapelanów w Straży Granicznej podziękował gen. dyw. Tomasz Praga. Po zakończonej Mszy św. duchowni, z gen. dyw. Tomaszem Pragą złożyli kwiaty w Kaplicy Katyńskiej.

Straż Graniczna została utworzona ustawą z 12 października 1990 r. jako jednolita, umundurowana formacja typu policyjnego. Zastąpiła Wojska Ochrony Pogranicza, które od 1945 r. strzegły granic Polski. 16 maja 1991 r. formacja rozpoczęła swoją służbę. Od tej pory co roku 16 maja obchodzony jest jako święto Straży Granicznej. W straży służbę pełni około 15 tys. funkcjonariuszy oraz około 5 tys. pracowników cywilnych. W styczniu Straż Graniczna została uhonorowana przez Ordynariat Polowy nagrodą Benemerenti.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lutego

Sobota, IV tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter