1 listopada
piątek
Seweryna, Wiktoryny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasnej Górze

Ocena: 0
2957

Apelem Jasnogórskim pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa OFM rozpoczęło się 1 lutego ogólnopolskie nocne czuwanie Wspólnot dla Intronizacji NSPJ. W Kaplicy Cudownego Obrazu w sanktuarium na Jasnej Górze pielgrzymi modlili się w intencji Ojczyzny, dziękowali za stulecie jej niepodległości i deklarowali „chrześcijańską obecność wszędzie tam, gdzie padają najważniejsze pytania o Boga i człowieka”.

Rozważanie w godzinie Apelu Jasnogórskiego wygłosił bp Damian Muskus. Delegat KEP ds. Wspólnot dla Intronizacji NSPJ prosił Maryję, by pomagała stawać się narzędziami Jezusowego pokoju i pojednania, „tak bardzo dziś potrzebnego polskiemu społeczeństwu, zmęczonemu głębią podziałów i napięć”. – Twojemu Synowi, którego trzymasz na rękach, oddajemy nasze serca, by był ich jedynym Panem i Królem, bo głęboko wierzymy, że przemiana świata zaczyna się od przemiany serc. Spraw, byśmy służąc Jezusowi, wnosili blask Jego Królestwa w naszą ludzką rzeczywistość – prosił hierarcha.

Biskup podkreślał, że otwarcie serca na królowanie w nim Bożego Syna zobowiązuje do obecności i zaangażowania. – Nasze 'jestem' jest obietnicą, że nie ulegniemy zobojętnieniu na różne formy przemocy i niesprawiedliwości, na cierpienia naszych bliźnich, tułaczkę wygnańców, samotność bezdomnych, opuszczonych i ubogich – mówił. Tłumacząc wezwanie „pamiętam”, podkreślał, że jest ono zobowiązaniem, by chronić pamięć o tym, że „źródłem tożsamości, tradycji i kultury duchowej naszego narodu jest Ewangelia”. – Prosimy Cię, Matko, naucz nas wdzięczności za to, co dawne i otwartości na to, co nowe – modlił się, zaznaczając, że pamięć o przeszłości umacnia do tego, by móc z wiarą i odwagą odpowiadać na wyzwania współczesności.

– W naszym 'czuwam' przynosimy Ci, Matko, pytania o to, jak tworzyć cywilizację miłości w społeczeństwie, które wciąż uczy się wzajemnego przebaczenia. To 'czuwam' oznacza naszą chrześcijańską obecność wszędzie tam, gdzie padają najważniejsze pytania o Boga i człowieka – mówił duchowny, nawiązując do ostatniego wezwania Apelu Jasnogórskiego.

W czuwaniu uczestniczą wspólnoty z niemal 30 polskich diecezji, a także wspólnota parlamentarna, złożona z posłów i senatorów RP. Pielgrzymi wspólnie odmówili Różaniec, po którym bp Muskus przewodniczył Mszy św.

W homilii podkreślał on, że głoszenie Ewangelii światu i szerzenie Królestwa Bożego jest najważniejszym zadaniem chrześcijan. – Jesteśmy apostołami Pana wszędzie tam, gdzie On sam nas pośle: w rodzinie, wśród przyjaciół, we wspólnotach, w zakładach pracy i w życiu publicznym – mówił, dodając, że tylko wtedy, gdy pozwolimy działać mocy Bożej, misja szerzenia Królestwa jest możliwa do spełnienia.

– Wiele jest w naszym życiu osobistym i społecznym przestrzeni wymagających nawrócenia czy uzdrowienia. Wiele takich miejsc, które wymagają stanięcia w prawdzie, uznania własnej słabości i otwarcia na moc Bożą – nauczał krakowski biskup pomocniczy. Według niego, uczniowie Jezusa nie mogą zwalniać się od odpowiedzialności za budowanie Królestwa Bożego w świecie i zaangażowania w życie społeczne i wspólnotowe, winni to jednak robić według logiki Bożej.

– Niech sam Jezus posłuży się nami do przekraczania granic, zasypywania podziałów, do budowania solidarności i dzieła wzajemnego przebaczenia i pojednania. Prośmy o odważne i przejrzyste serca, byśmy zawsze stawali po stronie dobra i w obronie człowieka – apelował. – Niech On nauczy nas braterskiej miłości mimo różnic, troski o budowanie dobra wspólnego ponad podziałami i wnoszenia pokoju w naszą osobistą rzeczywistość, w relacje międzyludzkie, w rzeczywistość naszych rodzin i całego narodu – prosił na zakończenie.

W programie czuwania jest modlitwa za Polskę i Droga Krzyżowa, a także Koronka do Bożego Miłosierdzia. Zakończeniem czuwania są poranne Godzinki.

Głównym zadaniem członków Wspólnot dla Intronizacji NSPJ jest adoracja Najświętszego Sakramentu, osobiste oddanie się Sercu Bożemu oraz uczynienie z Jezusa centrum swojego życia. Duchowość wspólnot wypływa z dwu źródeł. Pierwszym są objawienia św. Małgorzacie Marii Alacoque poświęcone czci, zadośćuczynieniu i propagowaniu nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa. Drugim są objawienia Słudze Bożej Rozalii Celakównie dotyczące intronizacji w wymiarze osobistym, społecznym i rodzinnym, które ma się dokonywać poprzez nawrócenie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie i chwała na wysokościach.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 13, 31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna za zmarłych cierpiących w czyśćcu

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter