8 maja
środa
Stanislawa, Lizy, Wiktora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Figaro" po królewsku

Ocena: 0
3296

Teatr Królewski w Starej Oranżerii powstał bowiem w tym samym czasie, co słynna opera buffo wielkiego kompozytora. Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej (powstałej w ubiegłym roku w wyniku reformy Warszawskiej Opery Kameralnej) Ryszard Peryt ma wieloletnie doświadczenia w pracy nad utworami Mozarta, przeniósł przecież na scenę wszystkie opery wiedeńczyka. Także tym razem odtworzył klimat, styl i wdzięk rokokowych przedstawień mozartowskich. Peryt nie ulega bowiem żadnym modom na uwspółcześnianie na siłę oper Mozarta. Chciał wystawić „Figara” tak, jak pragnął Mozart i jego włoski librecista Lorenzo da Ponte.

Spektakl – wystawiony w oryginalnej włoskiej wersji językowej – iskrzy się dowcipem, elegancją, piękną muzyką (od sławnej uwertury począwszy) i stylową grą śpiewaków, wspaniale wykonujących wszystkie arie. Skromna scenografia została wzbogacona wirtualnymi obrazami malarskich dzieł z epoki. Bawimy się więc perypetiami znudzonego sobą małżeństwa oraz salonowymi intrygami i igraszkami dworskimi, zanurzeni w klimacie epoki końca XVIII w. Z ciekawością czekamy na kolejne premiery w Polskiej Operze Królewskiej.

Polska Opera Królewska. Teatr Królewski w Starej Oranżerii. Łazienki Królewskie. Wolfgang Amadeusz Mozart. „Le nozze di Figaro”. Kierownictwo muzyczne, dyrygent: Ruben Silva. Inscenizacja, scenografia, reżyseria: Ryszard Peryt. Wykonawcy: Witold Żołądkiewicz, Anna Wierzbicka, Iwona Lubowicz, Makar Pihura, Marcjanna Myrlak, Aneta Łukaszewicz i inni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 maja

Środa, VI Tydzień wielkanocny
Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika,
Głównego Patrona Polski
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter