7 maja
wtorek
Gizeli, Ludmily, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dylematy arabskiej dziewczyny

Ocena: 0
2294

Producenci europejscy inwestują także w realizację filmów w byłych koloniach afrykańskich, pomagając tym samym tamtejszym filmowcom. Takim właśnie utworem jest „Sofia”, nakręcona przez młodą Marokankę wykształconą w Paryżu i Brukseli. Akcja tego interesującego filmu rozgrywa się w Casablance. Można powiedzieć, że producenci francuscy usiłują spłacić w ten sposób dług byłej kolonii. Dwudziestoletnia Sofia z arabskiej klasy średniej mieszka z rodzicami i rodziną, czekając, jak inne dziewczyny, na zamążpójście. Okazuje się, że jest w ciąży, co zwiastuje dramat, bowiem w Maroku współżycie pozamałżeńskie karane jest więzieniem. Autorka filmu interesująco i niebanalnie ukazuje poczynania dziewczyny i jej rodziców, którzy za wszelką cenę chcą wydać córkę za domniemanego ojca dziecka.

Pani reżyser szczęśliwie unika publicystycznych i ideologicznych uproszczeń. „Sofia” nie jest więc utworem „feministycznym” na temat ucisku kobiet przez mężczyzn. Autorka stara się ukazać dylematy dziewczyny i zaangażowanych w aferę rodzin w sposób wielowymiarowy. Widzimy problemy tamtejszych kobiet związane z dominacją surowego prawa islamskiego.

Sofia dzięki swojemu sprytowi i odwadze potrafi znaleźć wyjście z dramatycznej sytuacji i w pewnym sensie pokierować swoim losem. Staje się więc podmiotem dramatycznych dla niej wydarzeń. Osobnym, ciekawym wątkiem są społeczne podziały wśród marokańskich rodzin. Okazuje się, że zamożniejsze familie mają ścisłe stosunki z instytucjami francuskimi, natomiast uboższe są zdane same na siebie. Ten sugestywny, zrealizowany oszczędnymi środkami i dobrze zagrany film wart jest krytycznego przemyślenia.

 

„Sofia”. Francja/Katar, 2018. Scenariusz i reżyseria: Meryem Benm Barek. Wykonawcy: Maha Alemi, Lubna Azabal, Sarah Perles i inni. Dystrybucja: Best Film

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 maja

Wtorek, VI Tydzień wielkanocny
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 16, 5-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter