25 października
niedziela
Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Europejski Stadion Kultury z występami 200 artystów - WIDEO

Ocena: 0
2698

Fink, Organek, Golec uOrkiestra, Trio Mandili z Gruzji, Daria Zawiałow, David Chakhalyan z Armenii to niektóre z gwiazd, jakie wystąpią w Rzeszowie na tegorocznym festiwalu Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury. Impreza rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli. W programie festiwalu, jednego z największych w Polsce znajdą się liczne koncerty, spektakle, wystawy, projekcje filmowe. Weźmie w nim udział około 200 artystów z 14 krajów.

fot. stadionkultury.pl

„To, co wyróżnia Europejski Stadion Kultury spośród innych festiwali, to jego interdyscyplinarny charakter. Program festiwalu łączy w sobie nie tylko różne gatunki muzyczne, ale również dziedziny sztuki: teatr, fotografię, film oraz sztuki wizualne” – oceniła koordynatorka promocji Europejskiego Stadionu Kultury Dominika Grzesik.

Europejski Stadion Kultury (ESK) w Rzeszowie jest częścią większego projektu – Wschód Kultury obejmującego trzy miasta – Rzeszów, Lublin i Białystok. Stadion odbędzie się w Rzeszowie po raz ósmy, ale po raz szósty będzie częścią Wschodu Kultury.

Europejski Stadion Kultury będzie pierwszą z trzech odsłon Wschodu Kultury. Kolejna - Inne Brzmienia planowana jest na przełom czerwca i lipca w Lublinie; a na przełomie sierpnia i września w Białymstoku odbędzie się Inny Wymiar.

Stadion w czwartek rozpoczną prezentacje licznych wystaw, w tym fotograficznych dotyczących ubiegłorocznego ESK, „Karpat Wschodnich”, czy podobieństw i różnic między mentalnością polską i ukraińską, a także ekspozycja z czasów PRL z przedmiotami codziennego użytku z życia rodziców i dziadków.

Najważniejszym punktem ESK jest zawsze koncert główny, w którym rodzime gwiazdy spotykają się na scenie z artystami z zagranicy w duetach, tzw. kolektywach, by wykonać unikalne aranżacje utworów.

W tym roku gwiazdą koncertu głównego będzie Fink – brytyjski wokalista, autor tekstów, gitarzysta, producent muzyczny, kompozytor i DJ, uznawany za jednego z najciekawszych męskich głosów ostatnich lat.

Fink wystąpi także w czasie koncertu w duecie z „niepokornym buntownikiem polskiej sceny rockowej” – Organkiem. W pozostałych kolektywach publiczność będzie mogła posłuchać Golec uOrkiestry, która zagra z Zdob si Zdub z Mołdawi, łączącym muzykę rockową, hip-hopową, folk bałkański oraz ethnic dance; Lao Che - crossoverowy zespół grający mieszankę rocka, elektroniki, funku, hip hopu, który wystąpi wraz z Trio Mandili z Gruzji, których piosenki śpiewane w wersji ludowej stały się hitem internetu; polski zespół grający gitarowego, alternatywnego rocka - Happysad oraz indie rockowy zespół z Ukrainy - Brunettes Shoot Blondes; Darię Zawiałow i Davida Chakhalyana z Armenii, który w tamtejszym programie X Factor zachwycił jury i publiczność interpretacją piosenki „Dziwny jest ten świat” w wersji oryginalnej.

W programie czterodniowego Stadionu przewidziano też inne koncerty muzyczne, m.in. Electro East – koncert ukraińskiej muzyki elektronicznej; koncert „Wysocki. Wschody i zachody"; wspólny projekt Bartosza Nalepy z grupą PITZ, łączący muzykę z wizualizacjami generowanymi na żywo za pomocą różnych źródeł światła i obrazu; z zespołem wystąpi gościnnie Jerzy Mazzoll - polski klarnecista, wokalista i kompozytor yassowy.

Będzie też widowisko muzyczno-taneczne „Odgłosy zanikającego świata” z udziałem artystów Krzesimira Dębskiego i Kamila Radzimowskiego z zespołem, którzy zaprezentują taneczną muzykę bałkańską, żydowską i azerską, z towarzyszeniem tradycyjnych ormiańskich tancerek, oraz stały punkt Stadionu - Art Celebration - autorski projekt rzeszowskich muzyków Zbigniewa Jakubka i Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza, mający na celu poznawanie, przybliżanie różnych gatunków muzycznych i aspektów sztuki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 25 października

Niedziela, XXX Tydzień zwykły
«Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem»
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Wj 22,20-26; Ps 18, 2-4.47 i 51ab; 1 Tes 1,5c-10; Mt 22,34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Prawo miłości - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter