27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lwów: poświęcenie tablicy pamiątkowej na domu rodzinnym Wojciecha Kilara

Ocena: 0
2388

2014-10-12 19:24
kcz (KAI Lwów) / Lwów, sg

Tablicę na budynku przy ul. Stepana Bandery (dawniej Leona Sapiehy) 89 poświęcił 12 października ks. infułat Józef Pawliczek, wikariusz generalny archidiecezji lwowskiej. On także przewodniczył Mszy św. w katedrze łacińskiej. Uroczystość odbyła się w ramach III Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”.

– Brązowa tablica jest trwała, ale na pewno trwalsza będzie spuścizna, którą nam zostawił Wojciech Kilar – powiedział przed poświęceniem tablicy ks. infułat Pawliczek.

Tablica powstała z inicjatywy oddziału Towarzystwa Kultury Lwowskiej i Kresów Południowo-Wschodnich w Katowicach, gdzie po II wojnie światowej mieszkał i zmarł Wojciech Kilar. Pomysł Kresowiaków został zrealizowany przez Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd podkreślił, że jednym z najpiękniejszych utworów Kilara była „Missa pro pace”, msza o pokój, którego tak brakuje na Ukrainie.

Podczas uroczystości zauważono, że Wojciech Kilar po przymusowym opuszczeniu Lwowa do swojego rodzinnego miasta nigdy już nie powrócił, jednak jego postać i twórczość była w ostatnim dziesięcioleciu parokrotnie przypomniana. W lwowskiej katedrze łacińskiej w 2004 r. w ramach projektu „Pociąg do muzyki Kilara”odbył się specjalny koncert muzyki kompozytora w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Ponadto chór katedry w swoim repertuarze posiada także kilka sakralnych utworów Wojciecha Kilara.

Wojciech Kilar, urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Był międzynarodowej sławy kompozytorem, m.in. autorem muzyki do ok. 130 filmów. Zadebiutował pod koniec lat 50. ub. wieku. Początkowo jego twórczość pozostawała pod wpływem polskiego i europejskiego neoklasycyzmu - sięgał do klasycznych gatunków, melodyki, orkiestry i brzmienia. Z okazji 100-lecia Filharmonii Warszawskiej Kilar skomponował Mszę w intencji pokoju na nowe tysiąclecie: Missa pro pace (2000). W 2009 r. decyzją Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” otrzymał specjalną Nagrodę TOTUS w uznaniu wytrwałego otwierania dróg Piękna, wiodących ku wierze, nadziei i miłości, dokonywanego przez wiele lat i w wielu wymiarach życia. W 2012 r. za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł 29 grudnia 2013 r. w Katowicach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter