6 maja
poniedziałek
Judyty, Jakuba, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pojednanie w Toskanii

Ocena: 0
938

W okresie powojennym wśród filmowców europejskich narastała fascynacją Italią jako miejscem nie tylko turystycznych i religijnych pielgrzymek. Mieszkańców północnej Europy fascynuje bowiem od wieków włoski klimat, kuchnia, obyczaje, kultura, a także – od czasów powojennego neorealizmu – kino. Fascynacji tej nie przeszkadza nawet obecna niestabilna sytuacja polityczna Włoch i zalew nielegalnych imigrantów. Mamy na ekranach kolejny film z dawką wspomnianych emocji. „Włoskie wakacje” to dramat obyczajowy z elementami komediowymi. Zrealizowany został według sprawdzonych wzorów europejskiego kina gatunkowego, z komunikatywnym scenariuszem, przejrzystą dramaturgią i dobrą grą aktorską.

Akcja rozpoczyna się w Londynie, aby wkrótce przenieść się do słonecznej Toskanii. Poznajemy skomplikowane relacje między Jackiem i jego ojcem Robertem. Jack prowadzi modną galerię sztuki, którą to pracę może wkrótce stracić z powodu rozwodu z żoną, właścicielką galerii. Wpada zatem na pomysł, aby namówić ojca, niegdyś wziętego malarza po przejściach, na sprzedaż rodzinnego domu w Toskanii, w którym obaj nie byli od 20 lat, od czasu śmierci matki Jacka w wypadku samochodowym. Pieniądze ze sprzedaży mają posłużyć Jackowi do odkupienia galerii.

Ojciec z synem jadą więc do Toskanii i zabierają się do remontu zaniedbanego domu. Na miejscu przeżywają kulturowy szok, szybko bowiem wtapiają się w życie miejscowej społeczności, która zaczyna im pomagać. Wychodzi na jaw kontrast między obyczajową i moralną dekadencją przybyszów z Londynu a prowincjonalną włoską witalnością, świetną kuchnią i afirmacją życia. Autorzy filmu ciekawie ukazują, jak toskańska atmosfera spod hasła „Kobiety, wino i śpiew” zmusza ich do otwarcia się na siebie, zwierzeń, wspomnień o zmarłej matce i końcowego pojednania. Ważne miejsce w ewolucji relacji Jacka i Roberta odgrywają ich refleksje nad rolą sztuki w życiu człowieka. Filmowa podróż sentymentalna zamienia się zatem w pewnego rodzaju moralne rekolekcje.

 

 


Włoskie wakacje” (Made in Italy), Wielka Brytania/Włochy, 2020. Scenariusz i reżyseria: James D’Arcy. Wykonawcy: Liam Neeson, Micheal Richardson, Valeria Bilello i inni. Dystrybucja: M2 Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 maja

Poniedziałek, VI Tydzień wielkanocny
święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Filipie, kto Mnie widzi, widzi także i Ojca.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 6-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter