28 kwietnia
niedziela
Piotra, Walerii, Witalisa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Światło w epoce strachu

Ocena: 0
2518
Taką tezę sformułowali historycy Tomasz Sikorski i Marcin Kulesza, autorzy monumentalnej pracy „Niezłomni w epoce fałszywych proroków. Środowisko »Tygodnika Warszawskiego« (1945-1948)”.

Dobrze się stało, że zasłużone w dziedzinie patriotycznych pozycji Wydawnictwo von Borowiecky przypomniało dzieje tego tytułu i ludzi go tworzących, a także udostępniło – po raz pierwszy w Polsce w takim zakresie – wybór tekstów z „Tygodnika Warszawskiego”. Większości Polaków są one kompletnie nieznane, choć z różnych względów zasługują na szczególną uwagę.

Pismo istniało niespełna trzy lata (1945-1948), a jego historia zakończyła się wraz z zamknięciem redakcji przez komunistyczne władze i aresztowaniem członków redakcji i całego grona współpracowników.

Redaktor naczelny „Tygodnika Warszawskiego” ks. prałat Zygmunt Kaczyński, a także Antoni Antczak, wiceprezes Stronnictwa Pracy, zmarli w więzieniach, pozostali wyszli po przełomie październikowym 1956 r. Tylko nieliczni doczekali wolności. Ks. Zygmunt Wądołowski, ks. Zygmunt Kaczyński, Jerzy Braun, Wiesław Chrzanowski, Jerzy Kierst, Jan Władysław Grabski, Feliks Koneczny, Konrad Górski, Stefan Kisielewski, Władysław Konopczyński, Kazimierz Kumaniecki, Zofia Starowieyska-Morstinowa, Kazimierz Studentowicz, Czesław Strzeszewski, Tadeusz Przeciszewski, Konstanty Turowski, ks. Stefan Wyszyński, Maria Winowska – to tylko niektóre z osób związanych z pismem. Ich zasług dla Polski i jej kultury nie sposób przecenić.

Jakiej Polski pragnęli autorzy pisma? Dlaczego władze nie mogły pogodzić się z jego istnieniem i tak szybko – i w dodatku mściwie – zakończyły jego działalność? Czym publicystyka „Tygodnika Warszawskiego” różniła się od publicystyki krakowskiego „Tygodnika Powszechnego” czy paxowskiego „Dziś i jutro”? – to niektóre z poruszonych w książce wątków.

Najobszerniejszą jej część – blisko 900 stron! – stanowią przedruki z „Tygodnika Warszawskiego”. Skupiono je według tematów: „Oblicze polskiego katolicyzmu społecznego”, „Koncepcje polityczno-społeczne-gospodarcze”, „Geopolityka – sprawy międzynarodowe – polityka zagraniczna” oraz „Dziedzictwo – tradycja – kultura narodowa”. Pomocna jest też bibliografia i indeks osobowy, a także biogramy wybranych publicystów pisma.


Tomasz Sikorski, Marcin Kulesza, "Niezłomni w epoce fałszywych proroków. Środowisko »Tygodnika Warszawskiego« (1945-1948)", Wydawnictwo von Borowiecky, 1008 stron, Warszawa 2013

Wojciech Świątkiewicz
Idziemy nr 33 (414), 18 sierpnia 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter