27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Więcej Tolkiena

Ocena: 0
3473
Film nowozelandzkiego reżysera cechuje się przejrzystą, choć wydłużoną akcją oraz wyraźnym przesłaniem.

Wydarzenia rozgrywające się w baśniowym świecie pozornie nie miały wiele wspólnego z europejską rzeczywistością lat 30. XX w. Jednak zawarte w książce motywy biblijne i afirmacja walki o uratowanie cywilizacji przed barbarzyństwem odbierane były wówczas jako wezwanie do oporu przeciwko totalitaryzmowi hitlerowskiemu i stalinowskiemu.

Hobbit Bilbo w towarzystwie księcia Thorina i trzynastu rezolutnych krasnoludów pod przywództwem czarodzieja Gandalfa wybiera się w niebezpieczną podróż do Samotnej Góry, dawnego królestwa krasnoludów, opanowanego przez smoka Smauga. Po drodze muszą oni walczyć z nieprzyjaznymi stworami i istotami, jak upiorni orkowie czy elfy. Muszą stoczyć walkę ze smokiem, czyli kimś w rodzaju diabła. Warstwa metaforyczna jest tu czytelna, Gandalf prowadzi swój lud do rodzinnej krainy, niczym biblijny Mojżesz. Po drodze wszyscy walczą z nieprzyjaznymi plemionami, symbolizującymi wrogów cywilizacji. Tolkien wzywał do obrony cywilizacji Zachodu przed barbarzyństwem.
Porównując ekranizację „Hobbita” z innymi współczesnymi filmami z gatunku fantasy, warto przypomnieć, że nowe dzieła opowiadają o zagrożeniach cywilizacyjnych nieznanych w czasach Tolkiena. Dziś oglądamy przerażające światy przyszłości, w których międzynarodowe elity rządzą ludźmi przy pomocy nowoczesnej techniki i telewizji. Ważnymi wątkami takich filmów są obrazy zagrożeń państwa, kultury, religii i cywilizacji przez terroryzm, zdrady, walki gangów kryminalnych i politycznych oraz najeźdźców z zewnątrz.

Sterroryzowany przez ideologie politycznej poprawności i nihilistycznego widzenia świata bez religii człowiek szuka jak kiedyś oparcia w fantastyce. Ta zaś trafnie oddaje zagrożenia współczesnej zachodniej cywilizacji zdegenerowanej przez eksperymenty ideologiczne, medyczne i techniczne. Tolkien i jego następcy wciąż są nam potrzebni.


„Hobbit. Pustkowie Smauga”
(„The Hobbit: The Desolation of Smaug”), USA/Nowa Zelandia, 2013. Reżyseria – Peter Jackson. Wykonawcy: Ian McKellen, Martin Freeman, Richard Armitage, James Nesbitt, Mikael Presbrandt, Evangeline Lilly, Orlando Bloom i inni. Dystrybucja – Forum Film Poland.


Mirosław Winiarczyk
fot. Marek Pokorny, James Fisher, Courtesy of Warner Bros. Pictures
Idziemy nr 2 (434), 12 stycznia 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter