Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie od 19 sierpnia do 26 października można oglądać plenerową wystawę fotograficzną „1956: Polska-Węgry. Historia i pamięć”.
Ekspozycja została zorganizowana staraniem Instytutu Pamięci Narodowej i Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie z okazji 60. rocznicy dramatycznych wydarzeń w Polsce i na Węgrzech w październiku 1956 r. Na zdjęciach prezentowane są sceny z rewolucji węgierskiej i jej krwawego stłumienia przez wojska sowieckie oraz trwających wówczas w Polsce manifestacji, które doprowadziły do zmian w kierownictwie PZPR i znaczącej liberalizacji systemu.
Autorzy wystawy nadali jej wymiar historyczny, związany z wielowiekowymi związkami i przyjaźnią między naszymi narodami, co zaowocowało w XX w. pomocą, jaką Węgrzy okazali Polakom podczas wojny z bolszewikami w 1920 r. i przyjmując masy polskich uchodźców w czasie II wojny światowej. W październiku 1956 r. Polacy solidarnie opowiedzieli się za Węgrami, posyłając do Budapesztu krew, lekarstwa i pomoc materialną. Wystawa na Zamku Królewskim zaznacza także aktualny wymiar ukazanych historycznych wydarzeń.
Mirosław Winiarczyk |