6 maja
poniedziałek
Judyty, Jakuba, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tygodnik Idziemy na 20 listopada - "Do modlitwy czy podziwiania?"

Ocena: 5
763

W najnowszym numerze warto przeczytać:

Do podziwiania czy modlitwy? – W naszych kościołach znajdują obrazy i figury, przed którymi się modlimy, i takie, które służą upiększeniu wnętrza.

Gdzie znajduje się  granica między sztuką sakralną a religijną? – z bp. prof. Michałem Janochą, historykiem sztuki, przewodniczącym Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, rozmawia Irena Świerdzewska.

Miłosierdzie na nowo malowane – Siedem obrazów Jezusa miłosiernego autorstwa wybitnych malarzy współczesnych trafi do świątyń diecezji warszawsko-praskiej. Jest to początek zakrojonego na wiele lat przedsięwzięcia, mającego na celu odnowienie sztuki sakralnej – pisze Barbara Stefańska. 

Historyczny powrót – Jakie znaczenie dla współczesnego pokolenia może mieć fakt sprowadzenia do Polski szczątków prezydentów na uchodźstwie? Z ministrem Janem Dziedziczakiem, pełnomocnikiem Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, rozmawia Irena Świerdzewska.

Miłe zaskoczenie – Wiara potrzebuje kultury jako środka wyrazu oraz narzędzia uszlachetniania człowieka i świata. Kultura zaś potrzebuje wiary jako inspiracji, aby nie zatracić jednej ze swoich najważniejszych treści i nie popaść w miałkość – zauważa ks. Henryk Zieliński. 

Drugi raz na Półwyspie Arabskim – Na początku listopada papież Franciszek odwiedził leżący na archipelagu w Zatoce Perskiej Bahrajn. Spośród krajów Rady Współpracy Zatoki tam katolicy cieszą się największą wolnością religijną. Jak przebiegała ta pielgrzymka, pisze Daniel Dylewski. 

Apostazja zawsze boli – Apostaci nie zdają sobie sprawy, że nie mszczą się na Kościele, ale przede wszystkim na sobie samych – zauważa Anna Meetschen.

Niebezpieczny Kaliningrad – Rosja może próbować powtórzyć zorganizowaną przez Aleksandra Łukaszenkę wielką akcję wysyłki migrantów do Polski – przestrzega Piotr Kościński. 

Igrzyska za petrodolary – Kibice liczą, że mundial w Katarze dostarczy im wielu pozytywnych emocji. Jednak zanim się rozpoczął, przysporzył morze cierpienia tysiącom ludzi. W niedzielę 20 listopada startuje turniej wielu kontrowersji – przygląda się im ks. Łukasz Piotrowski.

Ogień czyśćcowy – W odniesieniu do ognia czyśćcowego powinniśmy się uwolnić od wszelkich przejawów myślenia mitologicznego. Najskuteczniej uchroni nas przed ześlizgnięciem się w takie wyobrażenia odwołanie do Pisma Świętego – pisze o. Jacek Salij.

Życie na sygnale – Kiedy powinniśmy wezwać pogotowie ratunkowe? Z Jarosławem Jakubowskim, pielęgniarzem pracującym w zespole ratownictwa medycznego, rozmawia Marta Dybińska.

Kupiony mundial – Ani luksusy, ani nowinki technologiczne nie powinny przyćmić pytań o to, dlaczego mistrzostwa odbywają się w państwie nie szanującym praw człowieka – pisze Krzysztof Ziemiec.

Nowa perspektywa – Rosja walczy po sowiecku i za pomocą sowieckiego sprzętu, a wszystko to, co ponad to, okazało się kolejną potiomkinowską wioską – zauważa Jacek Karnowski.

Zachęcamy również do lektury "Idziemy" na 13 listopada i wcześniejszych numerów tygodnika.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 maja

VI Niedziela Wielkanocna
Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę.
Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter