O obowiązującym od czterech lat porozumieniu Stolicy Apostolskiej z Chinami, sytuacji w Ziemi Świętej, rosyjskiej inwazji na Ukrainie, konieczności związanej z nią reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ, zaangażowaniu Stolicy Apostolskiej w walkę ze zmianami klimatycznymi oraz zbliżającej się wizyty Franciszka w Kanadzie - o tym wszystkim mówi szef papieskiej dyplomacji w drugiej części wywiadu, udzielonego jezuickiemu czasopismu „America Magazine”.
W rozmowie przeprowadzonej 11 lipca przez Gerarda O’Connella abp Paul Gallagher przyznaje, że na mocy umowy z Pekinem przez cztery lata udało się mianować zaledwie sześciu biskupów. Oczekiwania były większe, jednakże na przeszkodzie stanął koronawirus, który uniemożliwił spotkania dwustronnych delegacji. Zapytany o krytykowane przez wielu azjatyckich kardynałów i biskupów utajnienie umowy, angielski arcybiskup tłumaczy to jej tymczasowością i możliwością jej ulepszania. Jednakże, jak przyznaje, od dwóch lat z powodu pandemii nie doszło do spotkania delegacji, nie było też kontaktów wirtualnych.
Sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami zapytany o ograniczanie wolności religijnej w Hongkongu, na co uskarżał się ostatnio tamtejszy biskup Stephen Chow, abp Gallagher zapewnił, że Stolica Apostolska broni wolności religijnej i zachęca katolików do jak najlepszego wykorzystania tej wolności, którą mają. Dodaje zarazem, że wolność religijna nie jest dziś czymś oczywistym. "Na tym polu dochodzi do wielu restrykcji. Stolica Apostolska dąży do poprawy tej sytuacji zarówno w Hongkongu, jak i gdzie indziej" – zapewnił szef watykańskiej dyplomacji.
Odnosząc się do aresztowania 90-letniego kard. Josepha Zena, abp Gallagher przyznał, że było ono zaskoczeniem, ponieważ Stolica Apostolska nie wiedziała o przynależności kardynała do organizacji udzielającej pomocy ofiarom represji po demokratycznych protestach w Hongkongu. "Jest oczywiste, że władzom się to nie podobało. Mamy nadzieję, że uda się to pomyślnie rozwiązać w najbliższej przyszłości" – dodał abp Gallagher.
Mówiąc z kolei o Ziemi Świętej, przyznał on, że sytuacja jest bardzo delikatna. Istnieją słabości instytucjonalne po obu stronach, rośnie też desperacja wśród młodych. Wymownym przykładem problemów było zabójstwo młodej katolickiej dziennikarki Shireen Abu Akleh. Watykan wezwał w tej sprawie palestyńskiego i izraelskiego ambasadora. Abp Gallagher podkreśla potrzebę ponownego zaangażowania w promowanie rozwiązania konfliktu dzięki koncepcji dwóch państw i międzynarodowego statusu Jerozolimy. Szef papieskiej dyplomacji przyznał, że kluczową rolę mają tam do odegrania Stany Zjednoczone. Dlatego przed wizytą prezydenta Bidena na Bliskim Wschodzie rozmawiał o tym z amerykańskim ambasadorem.
W dalszej części rozmowy abp Paul Gallagher zaznacza, że reforma Rady Bezpieczeństwa na pewno nie wypłynie z niej samej, ponieważ zostanie zablokowana przez Rosję. Konieczne zmiany muszą wyjść ze Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Angielski arcybiskup zaznacza jednak, że ONZ, mimo swoich wad i frustracji, jaką wywołuje nieskuteczność tej organizacji w kontekście inwazji na Ukrainę, robi dla pokoju na świecie wiele dobrego: prowadzi misje pokojowe oraz pomaga w dystrybucji żywności na terenach najbiedniejszych poprzez swoje agencje pomocowe.
Nawiązując do relacji Watykanu z Białym Domem abp Gallagher podkreśla, że Stolica Apostolska ściśle współpracuje z obecną amerykańską administracją, zwłaszcza w sprawach dotyczących migracji, a więc kwestii niezwykle istotnej dla Stanów Zjednoczonych. Watykan postrzega ten problem inaczej niż USA, co jednak nie wpływa na obustronne relacje, które są bardzo dobre. Szef watykańskiej dyplomacji podkreśla, że Stolica Apostolska oczekiwałaby bardziej pozytywnego podejścia USA do migrantów i większej otwartości w stosunku do nich. Zaznacza, że często interweniuje w związku z tym, w jaki sposób traktuje się migrantów w Stanach Zjednoczonych.
Odnosząc się do przystąpienia Stolicy Apostolskiej do porozumienia paryskiego oraz konwencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych, angielski arcybiskup przyznaje, że dzięki nim Watykan może w pełni uczestniczyć w konferencji Narodów Zjednoczonych na temat ochrony środowiska, która odbędzie się jesienią w Egipcie. Dzięki temu Stolica Apostolska będzie miała większy wpływ na decyzje dotyczące środowiska naturalnego, które wyznaczą kierunek dla naszej planety na najbliższe lata. Szef watykańskiej dyplomacji podkreśla, że zasadniczą kwestią, którą Stolica Apostolska zajmie się podczas tej konferencji, będzie podkreślanie potrzeby dekarbonizacji, czyli zaprzestania wykorzystywania paliw kopalnych do celów energetycznych.
Zapytany o najpilniejsze wyzwania, abp Gallagher przyznaje, że najbardziej oczekuje zakończenia wojny na Ukrainie. Jak podkreślił, jest ona źródłem największego cierpienia i niepokoju. Stała się przyczyną kryzysów, zwłaszcza żywnościowych, obejmujących nie tylko Europę, ale niemalże cały świat. Zdaniem watykańskiego dyplomaty eskalacja konfliktu zagraża przyszłości Starego Kontynentu. Dodał także, że Stolicę Apostolską niepokoi kryzys migracyjny i związany z nim proceder handlu ludźmi oraz brak stabilności politycznej w Ameryce Łacińskiej, zwłaszcza w Nikaragui, skąd niedawno prezydent Daniel Ortega wydalił nuncjusza apostolskiego. Problemem jest także konflikt w Birmie, który pochłania więcej ofiar niż podaje się w oficjalnych komunikatach.
Zapytany o nadzieje związane z wizytą Papieża w Kanadzie, abp Paul Galagher zauważa, że proces pojednania rozpoczął się już w 2009 r., kiedy do Benedykta XVI przybyła delegacja rdzennych mieszkańców – ofiar i potomków absolwentów szkół rezydencjalnych. Również Papież Franciszek od początku roku spotyka się z delegacjami Metysów i Inuitów. Szef watykańskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że zbliżająca się pielgrzymka, będzie kolejnym, bardzo znaczącym krokiem, na drodze do uzdrowienia i pojednania, na którą Kościół wkroczył już wiele lat temu. Zaznaczył, że Ojciec Święty przybywa do Kanady, by dodać pokrzywdzonym otuchy oraz wyrazić głęboki żal i prosić o wybaczenie w imieniu Kościoła.