3 maja
piątek
Marii, Antoniny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uchwała SN zawieszona do rozstrzygnięcia przez TK

Ocena: 0.4
933

W sprawie wyznaczenia daty rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym, o co zwróciła się do TK 22 stycznia marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Trybunał Konstytucyjny zebrał się 28 stycznia.

TK do czasu rozstrzygnięcia sprawy postanowił "tymczasowo uregulować kwestie sporne" i wstrzymać wykonywanie przez Sąd Najwyższy kompetencji do wydawania uchwał, jeżeli miałyby dotyczyć zgodności z prawem krajowym, międzynarodowym oraz orzecznictwem sądów międzynarodowych: ukształtowania składu KRS, trybu przedstawiania prezydentowi kandydatur na sędziów, wykonywania prerogatywy prezydenta do ich powoływania, a także kompetencji do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego przez osobę powołaną przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa.

Trybunał wstrzymał także stosowanie uchwały trzech Izb SN: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 23 stycznia 2020 r., począwszy od dnia jej wydania. Jak wskazano, oznacza to, że niedopuszczalne jest stosowanie przepisów Kodeksu postępowania karnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego w rozumieniu przyjętym w uchwale SN; kompetencja do orzekania przez sędziego powołanego przez prezydenta na wniosek KRS nie może być ograniczana, a orzeczenia wydane przez składy orzekające, w których zasiadali tacy sędziowie, mają moc obowiązującą.

Przede wszystkim jednak TK wyznaczył datę rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego na 25 lutego br. Przewodniczącą składu orzekającego będzie prezes TK Julia Przyłębska, a sprawozdawcą - sędzia Krystyna Pawłowicz.

Postanowienie zostało podjęte w składzie 14 obecnych sędziów TK, większością głosów. Zdania odrębne złożyło trzech z nich: Piotr Pszczółkowski, Leon Kieres oraz Jarosław Wyrembak. Zostało ono dzień później, 29 stycznia, opublikowane w Monitorze Polskim.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa spór kompetencyjny wyniknął z różnej interpretacji - przez z jednej strony Sejm i Prezydenta RP, a z drugiej - Sąd Najwyższy - m.in. przepisów Konstytucji RP odnoszących się do podziału władz i powoływania sędziów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter