28 kwietnia
niedziela
Piotra, Walerii, Witalisa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dyni nigdy dość

Ocena: 0
3366
Dynia służy wyłącznie do tego, by upiec dobre ciastka – pisali przedstawiciele hiszpańskiej archidiecezji Walencja w specjalnym liście przestrzegającym przed praktykowaniem Halloween. Katolicy wiedzą, że właściwe miejsce dyni jest w kuchni. A panie domu – że sezon na nią nie kończy się z początkiem listopada i że można ją wykorzystać na wiele sposobów.

Alina Chołodniuk-Lach, świeżo upieczona pani magister, a także wnuczka, córka, żona i mama, która mieszka z całą swoją rodziną w jednym domu, została obdarowana dynią wielkości trzech piłek do koszykówki. – Zrobisz z nią coś? Dzięki! – usłyszała od hojnego darczyńcy dwunastokilogramowego pomarańczowego zjawiska. Nic dziwnego, że gigantyczna dynia była rodzinnym gorącym kartoflem, bo o ile z jedną małą da się zrobić coś natychmiast, o tyle wykorzystać od razu jedną wielkości trzech – to już jest sztuka.

– Najtrudniejsze było przetransportowanie giganta do kuchni. Potem szło jak z płatka – opowiada Ala. Najpierw podzieliła część dyni na małe wielokąty i pozbawiła je pestek, które szybko wstawiła do suszenia, aby potem można było je skubać, prażyć i chrupać całą rodziną. Skrojone części zaś zalała gorącą wodą z octem, cukrem, goździkami, cynamonem i gałką muszkatołową. W ten sposób szybko powiększyła zasoby spiżarni o 12 słoików aromatycznego dodatku do kanapek, serów i mięs.

Pozostałą, wciąż wielką, dynię pokroiła w półksiężyce i wstawiła do piekarnika, a gdy dynia się upiekła, obrała ją ze skórki, miąższ rozgniotła widelcem i voil?! Dyniowe purée gotowe! – To doskonały przysmak na długie, chłodne wieczory. Poza tym takie purée można wykorzystać później także do zup, ciasta, chleba dyniowego czy tradycyjnego, amerykańskiego pumpkin pie! – zachwala Ala.

– Ciekawe tylko, na jak długo wystarczą moje zapasy, skoro dwie blachy ciasta zjedzono w trymiga! – śmieje się Ala.

Dodajmy, że dynia to karoten, bogactwo witamin A, B1, B2, C, PP oraz składników mineralnych takich jak: fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez, nienasycone kwasy tłuszczowe, mikroelementy i pektyny. Pestki z dyni od wieków stosowano „na robaki”, czyli jako środek przeciwko pasożytom przewodu pokarmowego, zwłaszcza u dzieci.


Ciasto dyniowe

Składniki: średniej wielkości dynia (1½ kg) • łyżka cynamonu • 350 g mąki pszennej • 60 g cukru trzcinowego • 4 łyżki miodu • 3 łyżeczki przyprawy korzennej • 2½ łyżeczki sody • pół łyżeczki soli • 4 jajka • 180 g masła • pół tabliczki gorzkiej czekolady.

Dynię pokroić w półksiężyce, usunąć pestki, posypać cynamonem i włożyć (skórką do dołu) do rozgrzanego do 180°C piekarnika na 40 min. Potem miąższ oddzielić od skórki i miksować do uzyskania konsystencji purée. W jednej misce połączyć mąkę, sól, sodę, przyprawy i posiekaną czekoladę. W drugiej – utrzeć masło z cukrem i miodem, następnie dodawać jajka; masa musi mieć konsystencję kremu. Następnie połączyć zawartości dwóch misek i dodać dyniowe purée. Formę wysmarować masłem, posypać kaszą manną i włożyć na 50 min. do rozgrzanego do 180°C piekarnika. Ostudzone ciasto można podawać z polewą.

Maria Pawlik
fot. Maria Pawlik
Idziemy nr 45 (426), 10 listopada 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter