27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wakacje z EKUZ

Ocena: 0
3612
Wyjeżdżając za granicę, warto pamiętać o zabraniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Uprawnia ona do korzystania ze świadczeń zdrowotnych udzielanych w sytuacjach niespodziewanych podczas pobytu na terytorium innego państwa Unii Europejskiej oraz EFTA. Od 1 lipca 2013 r. karta EKUZ obowiązuje również w Chorwacji.

Uzyskanie EKUZ nie jest skomplikowane. Powinna wystarczyć jedna wizyta w oddziale NFZ. Karta wydawana jest na wniosek, który otrzymuje się na miejscu w oddziale. Można też skorzystać ze wzoru zamieszczonego na stronie NFZ. Wniosek musi zostać podpisany. Wysłać go można tradycyjną pocztą, mailem lub faksem albo za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej.

Karta EKUZ jest wydawana nieodpłatnie. Nie wiąże się zatem z dodatkowymi kosztami. Odbiera się ją osobiście w oddziale NFZ w dniu złożenia wniosku, może też zostać wysłana na wskazany we wniosku adres do korespondencji. W okresie wyjazdów wakacyjnych warto zarezerwować na jej odebranie więcej czasu ze względu na dużą liczbę osób występujących z wnioskiem o wydanie EKUZ.

Wypełnić wniosek oraz odebrać EKUZ może również inna osoba na podstawie pisemnego upoważnienia. Nie wymaga ono szczególnej formy, wystarczy odręczne pisemne upoważnienie konkretnie wskazanej osoby.

Każda osoba ubezpieczona może ubiegać się o wydanie karty EKUZ. Dotyczy to również członków rodziny, np. dzieci zgłoszonych do tego ubezpieczenia. Każda osoba otrzyma swoją kartę EKUZ. Jej uzyskanie nie wymaga dodatkowych dokumentów, takich jak RMUA czy zaświadczenie od pracodawcy albo potwierdzenie opłacenia składki – w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą.

Wszystkie informacje dotyczące ubezpieczonego powinny być w bazie NFZ, zatem pracownik nie może żądać dodatkowych dokumentów. Jednak jeżeli okaże się, że nie ma nas w bazie ubezpieczonych, wydanie karty może się przedłużyć i zostaniemy zobowiązani do dostarczenia dokumentów potwierdzających ubezpieczenie.

EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w placówkach, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia. W wielu państwach Unii Europejskiej oraz EFTA obowiązuje współpłacenie za udzielone świadczenia przez pacjenta. Zatem w tych państwach należy być przygotowanym do pokrywania części kosztów leczenia z własnych środków. Poza tym EKUZ działa tylko w placówkach objętych powszechnym systemem ubezpieczenia. Zatem za prywatną wizytę za granicą trzeba będzie zapłacić z własnych środków, podobnie jak w Polsce.

Jeżeli nie zabraliśmy ze sobą karty EKUZ, a za granicą musimy skorzystać z pomocy medycznej, nie oznacza to, że za leczenie trzeba będzie zapłacić. Będąc za granicą, można wystąpić o wydanie Certyfikatu Tymczasowego. W tym celu należy skontaktować się z oddziałem NFZ w Polsce i wysłać wniosek o wydanie karty EKUZ.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 28 (409), 14 lipca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter