12 lipca
niedziela
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zwolnienie z podatku dla młodych

Ocena: 0
812

Od 1 sierpnia zwolnione z podatku zostały przychody podatnika, który nie ukończył 26 lat.

fot. pixabay.com/CC0

Od 1 sierpnia zwolnione z podatku zostały przychody podatnika, który nie ukończył 26 lat – przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia. Zwolnienie z podatku dotyczy przychodów w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 tys. 528 zł. W odniesieniu do przychodów uzyskanych w 2019 r. limit zwolnienia wynosi 5/12 kwoty zwolnienia, czyli 35 tys. 636,67 zł. Przepisy wprowadzające ulgę dla młodych podatników mają zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r.

Przy zwolnieniu z podatku decyduje wiek podatnika w momencie uzyskania przychodu, a nie wiek w momencie zawarcia umowy czy wykonywania pracy. Wiek podatnika będzie ustalany z uwzględnieniem pełnej daty urodzenia, a nie wyłącznie miesiąca lub roku urodzenia.

Limit zwolnienia obowiązuje niezależnie od liczby zawartych umów ani liczby płatników (pracodawców) wypłacających wynagrodzenie za pracę czy wynagrodzenie z umowy zlecenia. Przy obliczaniu limitu (kwoty przychodów objętych zwolnieniem) nie będą brane pod uwagę przychody z pracy oraz z umów zlecenia podlegające opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Przychody zryczałtowane, czyli umowy zlecenia na kwotę do 200 zł, nie są zwolnione z podatku i nie są wliczane do rocznego limitu zwolnienia. Nie podlegają one opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 18 proc. przychodu. Z kolei od należności z umów zlecenia (niezależnie od wysokości) otrzymanych przez nierezydentów Polski pobiera się podatek w formie ryczałtu w wysokości 20 proc. przychodu, którego również nie wlicza się do limitu zwolnienia.

Nadwyżka przychodów ponad kwotę limitu 85 tys. 528 zł (odpowiednio w 2019 r. ponad 35 tys. 636,67 zł) podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku oraz preferencyjnych zasad obliczania podatku przewidzianych dla małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci.

Pracodawca nie będzie obliczał ani pobierał zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia 2019 r. oraz w kolejnych latach podatkowych). Wystarczy, że podatnik złoży oświadczenie, że przychody w całości korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. Jeżeli podatnik nie złoży takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi dla młodych podatnik otrzyma w zeznaniu rocznym za 2019 r.

Dochody pełnoletniego (do 25. roku życia), uczącego się dziecka, które przed 1 sierpnia były uwzględniane przy ustalaniu prawa rodzica do preferencyjnego opodatkowania dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci – niezależnie od tego czy będą opodatkowane, czy objęte zwolnieniem – nadal nie będą mogły przekroczyć 3089 zł. Przekroczenie tej kwoty spowoduje utratę prawa rodziców do rozliczenia na preferencyjnych zasadach.

 

Idziemy nr 33 (722), 18 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Autorka jest radcą prawnym

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 12 lipca

Niedziela, XV Tydzień zwykły
Kto ma uszy, niechaj słucha!
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,10-11; Ps 65,10-14; Rz 8,18-23; Mt 13,1-23
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 lipca

Piątek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Oto Ja was posyłam jak owce między wilki
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 14,2-10; Ps 51,3-4.8-9.12-14.17; Mt 10,16-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 lipca

Sobota, XIV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii,
stokroć tyle otrzyma
i życie wieczne odziedziczy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 2,1-9;Ps 34,2-4 i 6. 9 i 12. 14-15;Dz 4,32-35;Mt 19,27-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter