20 października
niedziela
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Mering: co się porobiło z sumieniami Europejczyków?

Ocena: 4.5
430

– Są wartości, których bez sumienia zrealizować się nie da – mówił w sobotę bp Wiesław Mering. I pytał: co się porobiło z sumieniami Europejczyków, skoro wybrani przez nich przywódcy potrafią głosić tak dziwne poglądy?

fot.PAP/Tytus Żmijewski

Ordynariusz diecezji włocławskiej bp Wiesław Mering wygłosił homilię podczas uroczystej mszy świętej z okazji 26. rocznicy powstania Radia Maryja. We mszy uczestniczą m.in. przedstawiciele rządu.

Bp Mering nawiązując do słów Jana Pawła II mówił: "Patriotyzmowi musi towarzyszyć: miłość ojczyzny, umiłowanie jej kultury i historii – specyficznych wartości, które stanowią o miejscu tej ojczyzny w wielkiej rodzinie narodów – i wreszcie umiłowanie rodaków, ludzi mówiących tym samym językiem i odpowiedzialnych za wspólną sprawę – której na imię ojczyzna".

Bp Mering pytał: "co się porobiło z sumieniami Europejczyków, skoro ich przywódcy wybrani przecież przez swoje narody, potrafią głosić tak dziwne poglądy?". Biskup powoływał się na słowa polityków z Francji i Niemiec. – Prezydent Francji mówi: "kultury francuskiej nie ma." "Pominąwszy język jakaś specyficzna niemiecka kultura nie jest do zidentyfikowani" – wtóruje mu jakby pani minister w rządzie niemieckim ds. integracji. Utożsamianie polskości z nienormalnością wydaje się bardzo logicznie wpisywać w ten nurt myślenia – komentował Mering. I kontynuował: "Dlatego potrzebujemy ludzi sumień, dlatego potrzebujemy sumień, które przypomną, nauczą nas, że są wartości, których bez sumienia zrealizować się nie da".

Mering nawiązał też do słów kard. Wyszyńskiego: "po Bogu ojczyznę kocham najbardziej" oraz Jana Pawła II, który – jak cytował bp Mering – mówił, że "w Polsce trzeba ludzi sumienia, bo to właśnie sprawą sumienia jest właściwy wybór wolność, dobro i miłość rozumianą jako służba ojczyźnie".

Ludwika Tomala (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 X

"Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?"

Dziś w Kościele:
niedziela XXIX tygodnia zwykłego 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 17,8-13; Ps 121,1-8; 2Tm 3,14–4,2; Łk 18,1-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (codziennie nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -