19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzwon z Polski wołający o prawo do życia nienarodzonych trafi do Zambii

Ocena: 4.6
903

„Głos Nienarodzonych” ma uwrażliwiać i przypominać o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka, o tym, że jest ono bezcenne i powinno być zawsze chronione – mówi Family News Service Bogdan Romaniuk, działacz pro-life i założyciel Fundacji ŻYCIU TAK im. Niepokalanego Poczęcia NMP, z której inicjatywy 13 grudnia powstał kolejny dzwon przypominający o prawie do życia. Tym razem trafi on do Zambii.

Fot. Piotr Olszewski - Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu

Ornament w kształcie kodu genetycznego, odlew tablic symbolizujących Dekalog, słowa piątego przykazania „Nie zabijaj”, symbol pierścieni biskupich należących do kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski oraz abp. Emmanuela Milingo, metropolity Lusaki, połączonych obrączką, wspominający spotkanie duchownych oraz napis „Znak duchowej więzi między Kościołem Rzymskokatolickim w Zambii i w Polsce. Warszawa, 17 maja 1970 r.” – tak wygląda kolejny, czwarty już dzwon „Głos Nienarodzonych”. Tym razem będzie upominał się o życie poczęte w Zambii.                                 

„Głos Nienarodzonych” pojedzie do Zambii

13 grudnia w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu odbyła się uroczystość  odlania (narodzin) dzwonu „Głos Nienarodzonych”. Powstał z inicjatywy Fundacji ŻYCIU TAK.

Jego głos ma uwrażliwiać ludzi i pobudzać ich do obrony niezbywalnego prawa do życia dziecka poczętego oraz przypominać o dramacie aborcji 

– mówi Family News Service Bogdan Romaniuk, działacz pro-life i założyciel Fundacji ŻYCIU TAK im. Niepokalanego Poczęcia NMP. W narodzinach dzwonu uczestniczył online abp Alick Banda, metropolita Lusaki.

 Jestem szczęśliwy, że mogę uczestniczyć w narodzinach dzwonu dla Zambii. Wyrażam wdzięczność fundacji, która postanowiła podjąć taką inicjatywę. Dzwon „Głos Nienarodzonych” daje nadzieję dla świata, dla ludzkości, dla przyszłości. Wszystkie dary, które możemy mieć jako ludzie, zaczynają się od największego daru, jakim jest życie 

– powiedział duchowny.                      

Metropolita Lusaki podkreślił, że „dzwon, który będzie produkowany dla Zambii, pomoże w tym, aby płacz dzieci był tym płaczem, który usłyszy świat i który poruszy serca ludzi”.

Razem możemy zmieniać świat i pomóc nienarodzonym zabezpieczyć ich prawo do życia 

– zaznaczył abp Alick Banda.            

Dzwon ma stanąć przy katedrze Dzieciątka Jezus w Lusace, a następnie odwiedzi wiele miejscowości w Zambii.

W pierwszym kwartale 2023 r. dzwon zostanie poświęcony przez papieża Franciszka, który tradycyjnie uderzy w niego po raz pierwszy. Wcześniej jednak abp Alick Banda, metropolita Lusaki, zwróci się do Ojca Świętego z prośbą o poświęcenie dzwonu 

– tłumaczy Bogdan Romaniuk.

 „Ma przypominać o tym, że każde życie jest święte”

Obecnie trwają rozmowy, aby kolejne dzwony, które powstaną w przemyskiej pracowni, przypominały o życiu nienarodzonych w Meksyku oraz Francji. W 2021 r. odlano dwa dzwony „Głos Nienarodzonych”, które poświęcił w Rzymie papież Franciszek. Trafiły do Ekwadoru i Ukrainy.

8 grudnia br. bicie dzwonu „Głos Nienarodzonych” na Jasnej Górze przypomniało o tym, że życie każdego człowieka jest święte.

Fundacja ŻYCIU TAK ma siedzibę w Rzeszowie. Poprzez różnorodne inicjatywy przypomina o potrzebie ochrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Jedną z nich jest „Głos Nienarodzonych”, której celem jest mobilizowanie ludzi do obrony życia ludzkiego.

Kościół katolicki dotarł do Zambii pod koniec XIX w. W ewangelizacji kraju znaczącą rolę odegrali polscy misjonarze, a wśród nich kard. Adam Kozłowiecki. Według statystyk z 2020 r. katolicy w Zambii stanowili 32,6 proc. wśród chrześcijan, których liczebność oszacowano w tym państwie na 85,5 proc.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykływs
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 1-6. 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter