27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jeden z najstarszych polskich meczetów ma nowy dach

Ocena: 0
516

Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach na Podlasiu odnowiła dach na zabytkowym XIX-wiecznym drewnianym meczecie w tej miejscowości. Sosnowe, gontowe pokrycie dachu wymieniono na gont modrzewiowy.

fot-DagMary-pixabay-CC0

Meczet w Bohonikach jest jednym z najstarszych meczetów w Polsce. Nosi tytuł Pomnika Historii. Jest jedną z dwóch drewnianych zabytkowych świątyni muzułmańskich w Polsce. Drugi meczet znajduje się również w Podlaskiem, w Kruszynianach.

Meczet jest otwarty, odbywają się tu modlitwy, miejsce chętnie zwiedzają turyści, którzy dzięki temu mogą poznać historię żyjących na tym terenie Tatarów - powiedział PAP we wtorek przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach Maciej Szczęsnowicz.

Dodał, że raz na jakiś czas potrzebna jest konserwacja poszczególnych części drewnianego budynku. Od ubiegłego roku gmina starała się pozyskać środki na wymianę zniszczonego dachu. "Mają na to wpływ przede wszystkim warunki atmosferyczne, gont nie jest pokryciem stałym, wygina się od słońca" - powiedział Szczęsnowicz. Dlatego - jak dodał - odnowienie dachu było tak ważne.

Środki na ten cel gmina pozyskała w tym roku z Lokalnej Grupy Działania "Szlak Tatarski". W sumie wymiana dachu kosztowała ponad 85 tys. zł. Szczęsnowicz powiedział, że zdecydowano się też zmienić gont z sosnowego na modrzewiowy, który jest bardziej wytrzymały. Dodał, że nowy dach już jest, trzeba go tylko jeszcze zakonserwować. Ma się to odbyć przy ładniejszej pogodzie (w Podlaskiem od poniedziałku pada deszcz - red).

W planach gminy na kolejne lata jest m.in. odnowienie drewnianej elewacji meczetu, a także ogrodzenia wokół zabytkowego mizaru znajdującego się w sąsiedztwie meczetu.

Historia osadnictwa tatarskiego na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej Jan Długosz podaje rok 1397. Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. W XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów, nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.

Przez kilkaset lat, do II wojny światowej, uczestniczyli we wszystkich ważniejszych wystąpieniach zbrojnych. Brali udział w bitwach pod Grunwaldem, Kircholmem, Wiedniem i Maciejowicami. Jeszcze w kampanii wrześniowej 1939 roku, w 13. Pułku Ułanów Litewskich był szwadron tatarski.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. Według ostatniego spisu powszechnego pochodzenie tatarskie zadeklarowało ok. 2 tys. osób. Dwie najważniejsze organizacje działające w środowisku tatarskim to Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów RP.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter