19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Leczą z misją

Ocena: 0
3210

Piętnaście ton sprawnego sprzętu medycznego, ponad tysiąc godzin z afrykańskim personelem podczas szkoleń i wspólnej pracy, trzy w pełni wyposażone unity dentystyczne, diagnostyka EKG, USG i KGT – to największe osiągnięcia Stowarzyszenia Leczymy z Misją.

fot. arch. Stowarzyszenie Leczymy z Misją

Inicjatywa powstała w 2015 r., przy Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Tworzą ją wolontariusze wywodzący się z uczelni medycznych m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Zielonej Górze. Są to nie tylko studenci, ale również absolwenci medycyny, stomatologii, optometrii, fizjoterapii i położnictwa.

Dla siedemdziesięciu wolontariuszy misje to nie tyle miesięczny wakacyjny wyjazd do Kenii, ale przede wszystkim służba drugiemu człowiekowi – niesienie pomocy rozwojowej szpitalom misyjnym. Zwykle szpitale te położone są w dużej odległości od wielkich miast, co znacznie utrudnia, czy wręcz uniemożliwia, dostęp do nich przeciętnemu Kenijczykowi. Szpitale misyjne bywaja jedynymi placówkami, w których chorzy mogą szukać pomocy. Opieka lekarzy specjalistów – poza dużymi ośrodkami medycznymi – prawie nie istnieje.

W tym roku celem Stowarzyszenia była realizacja czternastu wyspecjalizowanych projektów medycznych, w skład których wchodzi m.in: Mama Africa, Secret Cervix, S.I.M.B.A, Girls Will Be Girls, Heart of Kenya, We Ken Smile czy Huruma. Wolontariusze w ciągu roku szkolą się z danej dziedziny. Poszukują specjalistów, aby w wakacje móc wyjechać i zdobytą wiedzę przekazać w Afryce. Projekty realizowane w tym roku zostały stworzone na bazie wcześniejszego, trzyletniego doświadczenia w kenijskich szpitalach i przebywania z kenijskimi pacjentami. Do jednego z najważniejszych problemów kenijskiej opieki medycznej należy niewystarczająca ilość wykwalifikowanego personelu medycznego, a także brak sprzętu i leków.

Zofia, Weronika, Piotr, Małgorzata, Anna i dwie Moniki to członkowie projektu Mama Africa, który ma na celu opiekę okołoporodową poprzez wprowadzenie nowoczesnych technik położniczych na kenijskie oddziały porodowe. Do zadań sekcji należą także obsługa i interpretacja zapisu KTG oraz szkolenia z zakresu stanów nagłych w położnictwie.

W Kenii najczęstszym nowotworem złośliwym jest rak szyjki macicy. Śmiertelność sięga nawet 50 proc., gdyż nowotwór wykrywany jest zbyt późno. Ania, Agnieszka, Ignacy, Milena, Olga, Marysia i Kasia, w ramach projektu Secter Cervix, dbają o wykonywanie badań przesiewowych oraz zwiększają świadomość kenijskich kobiet dotyczącą zachorowań na raka szyjki macicy.

Infekcje, niedotlenienie okołoporodowe, wcześniactwo, niska masa urodzeniowa – to najczęstsze przyczyny śmierci blisko 3 mln rocznie noworodków w Kenii. Szkolenia z resuscytacji i pielęgnacji niemowląt to tylko niektóre zadania, jakie stoją przed Witoldem, Natalią, Martą, Aldoną, Agnieszką, Gretą i Agatą. Członkowie projektu S.I.M.B.A zawieźli sprzęt, który przeznaczony jest do ratowania noworodków.

Sara i Marta w ramach projektu Girls Will Be Girls prowadzą w szkołach warsztaty dla dziewcząt na temat zmian, jakie zachodzą w organizmie. Mówią o cyklu miesięcznym, ciąży oraz chorobach przenoszonych drogą płciową. Kenijskie nastolatki mają niewystarczającą wiedzę na temat menstruacji, dojrzewania. Problemem jest również brak wkładek higienicznych.

Projekt Heart of Kenya ma na celu przede wszystkim zaopatrzenie szpitali w odpowiedni sprzęt, dzięki czemu możliwe stanie się przeprowadzenie badań diagnostycznych. Wcześniejsza diagnostyka ratuje zdrowie, a nawet życie. Anna, Antoni, Grażyna, Paulina, Gosia, Ania, Monika, Klementyna i Kasia prowadzą szkolenia personelu, wprowadzają do szpitali badanie EKG. Dodatkowo kenijscy lekarze mają możliwość konsultacji ze specjalistami kardiologii – dzięki telemedycynie.

Brak świadomości społeczeństwa na temat potrzeby regularnej kontroli stomatologicznej oraz ograniczenia w dostępie do leczenia – to problemy dzieci i młodzieży w Kenii. Przeglądami stomatologicznymi i edukacją na temat higieny jamy ustnej zajęli się Joanna, dwie Dominiki, Karolina, Marta, Oskar w ramach projektu We Ken Smile.

Amira i Anna rehabilitują mieszkańców Hurumy, którzy mieszkają w sierocińcu. Dzieci niepełnosprawne, porzucone przez rodziców, potrzebują nie tylko rehabilitacji, ale i wprowadzenia nowoczesnych technik fizjoterapii. W Huruma Children’s Home w Wambie mieszka czterdzieścioro dzieci, ale tylko jedno z nich chodzi.

Stowarzyszenie Leczymy z Misją zostało wyróżnione przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dwukrotnie zdobywając podium konkursu StRuNa w kategorii „Wyprawa roku” oraz „Projekt roku”. Uhonorowane zostało również nominacją do nagrody Travelery – polskiej edycji National Geographic. W tym roku Stowarzyszenie było w Afryce po raz czwarty.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter