14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Berlinie odbył się Masz dla Życia

Ocena: 0
1082

22 września w Berlinie po raz 14 odbył się Marsz dla Życia, w którym uczestniczyło około 5500 przeciwników aborcji i "śmierci na życzenie". 

fot. pixabay.com/CC0

Wzięli w nim udział m.in. katolicki arcybiskup stolicy Niemiec Heiner Koch, jego biskup pomocniczy Matthias Heinrich oraz biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer. Po raz pierwszy od lat w Marszu szedł też biskup ewangelicki, tym razem był to Hans-Jürgen Abromeit z Greifswaldu.

W odróżnieniu od lat poprzednich liczbę uczestników jednakowo oszacowali zarówno organizatorzy, jak i policja. Marsz zorganizował Federalny Związek Prawa do Życia skupiający 14 organizacji obrony życia. Według jego informacji ten doroczny pochód jest największą w Niemczech demonstracją obrońców życia. Po raz kolejny jego uczestnikom starała się przeszkodzić ok. tysiącosobowa grupa wyposażona w gwizdki i megafony – podała niemiecka agencja katolicka KNA.

Podczas nabożeństwa kończącego tegoroczny Marsz bp Abromeit zaapelował o pomoc dla ciężarnych kobiet w trudnych sytuacjach życiowych. – Niechciana ciąża stanowi sprawdzian solidarności społeczeństwa – stwierdził luterański biskup. Podkreślił też, że ojcowie, rodzice, sąsiedzi i pracodawcy powinni poczuwać się do większej odpowiedzialności, aby ciężarnych kobiet nie pozostawiać samym sobie.

Z kolei katolicki biskup Heinrich upomniał się o los ludzi głodnych, chorych oraz uchodźców, którym odmawia się prawa do życia.

Na początku Marszu jego uczestnicy z zadowoleniem przyjęli szereg żądań wobec polityków. Wezwali ich m.in. do utrzymania w mocy prawnego zakazu reklamowania aborcji. Odnosząc się do przepisów dotyczących poradnictwa sprzyjającego przerywaniu ciąży bez ponoszenia za to żadnych konsekwencji wypowiedziano się „przeciwko kwitom legitymizującym aborcję”. Uczestnicy marszu ostrzegli też przed „finansowaniem przez kasy chorych testów krwi, pozwalających na selekcję nienarodzonych dzieci”. Podkreślono, że rodziny, „opiekujące się dziećmi specjalnej troski” potrzebują większej pomocy i większej uwagi. A zamiast „dopuszczania do stosowania środków zabijających” należy rozwinąć medycynę paliatywną – mówili maszerujący.

Kilka kontrdemonstracji zorganizowanych m.in. przez SPD, Partię Lewicy i Zielonych zarzucało manifestantom, że „reakcyjno-konserwatywnymi i wrogimi człowiekowi żądaniami występują przeciwko aborcji i różnorodności seksualnej”. Uczestnicy tych wieców domagali się ponadto zniesienia paragrafu 219a kodeksu karnego, zabraniającego reklamowania aborcji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -