6 maja
poniedziałek
Judyty, Jakuba, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspomnienie św. Agaty Sycylijskiej, dziewicy i męczennicy

Ocena: 4.5
882

– Święta Agata należy do  świętych, którzy są najbardziej czczeni w Kościele. Zresztą, jeśli rozejrzymy się wokół siebie, to zauważymy, że dość często kobiety noszą jej imię. To dotyczy nie tylko Polski. To imię oznacza, z greckiego, dobra. Agata żyła w III w., urodziła się w Katanii na Sycylii. Po przyjęciu chrztu postanowiła poświęcić się Panu Jezusowi – żyć w dziewictwie. Tego starożytni nie rozumieli – mówi o. Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Jej uroda zwróciła uwagę Kwincjana, namiestnika Sycylii, który zaproponował jej małżeństwo. Agata odmówiła. – Wzbudzając w odrzuconym senatorze nienawiść i pragnienie zemsty. Kwincjan aresztował Agatę. Próbował ją zniesławić przez pozbawienie jej dziewiczej niewinności. Ona nie uległa i dlatego też została skazana na tortury. Podczas nich odcięto jej piersi. Dlatego często jest uważana za patronkę właśnie chorób piersi – podkreśla o. Stanisław Tasiemski.

W tym samym czasie Katanię nawiedziło trzęsienie ziemi, w którym zginęło wielu pogan. – Przerażony namiestnik nakazał zaprzestać mąk, gdyż dostrzegł w tym karę Bożą. Ostatecznie Agata poniosła śmierć, rzucona na rozżarzone węgle, 5 lutego 251 roku – dodaje. Wiadomości o św. Agacie pochodzą z akt męczeństwa, które sporządzano w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Zazwyczaj chrześcijanie w I wieku bardzo dokładnie spisywali akta męczenników, tyle że nie wszystkie się zachowały. Akta Agaty przetrwały. Przypominają nam o znaczeniu pięknej całkowitej miłości Pana Boga, dla którego sprawy doczesne schodzą na drugi plan, a czasami tracą w ogóle na znaczeniu

– zauważa.

Agata jest świętą, do której chrześcijanie zwracają się przy zagrożeniach związanych z ogniem i pożarami. Ma również chronić Sycylię przed wybuchami Etny. Jest orędowniczką w chorobach piersi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 maja

Poniedziałek, VI Tydzień wielkanocny
święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Filipie, kto Mnie widzi, widzi także i Ojca.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 6-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter