19 września
sobota
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 17 października

Ocena: 4.9
1168

Faryzeusze i uczeni w Piśmie mają stanowić przykład dla innych i dbać o rozwój duchowy i moralny narodu. Ich wiarołomna postawa zgubnie wpływa na cały lud. Cechą szczególnie piętnowaną przez Pana Jezusa jest obłuda, pozorowana pobożność i nieustanne wytykanie innym łamania przepisów Prawa.

- teksty czytań -

Fot. pixabay.com / CC0

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: Teresa Pieczyńska  

Pierwsze czytanie: Rz 3, 21-30a

Boże usprawiedliwienie jest darmową i niezasłużoną łaską, której dostępują wszyscy zwracający się z wiarą do Boga, niezależnie od tego, kim byli przed nawróceniem. Odkupienie ludzkości od grzechu i winy dokonało się poprzez największą z ofiar, jaką złożył z siebie Boży Syn. Chrystus stał się ofiarą przebłagalną, która zastąpiła wszystkie inne ofiary, składane przez Żydów. Wiara w Boga otwiera człowiekowi drogę do zbawienia. Nie jest mu narzucana. Bóg udziela człowiekowi daru pełnej, niczym nie skrępowanej wolności wyboru, ale jednocześnie uprzedza i przestrzega poprzez wszystkie wieki trwania ludzkiej cywilizacji, za pośrednictwem swych proroków, patriarchów, apostołów, po dziś dzień: Człowieku bądź uważny w tym, co robisz. Droga do zbawienia jest tylko jedna. Tylko przyjęcie wiary i trwanie w wierze gwarantuje człowiekowi życie wieczne. Już podczas ziemskiego życia Jezusa słowo „wiara” oznaczało wiarę w Niego. Kiedy Jezus mówi: „Twoja wiara cię ocaliła”, kiedy napomina apostołów, nazywając ich „ludźmi małej wiary”, nie odnosi się do ogólnej wiary w Boga, która jest czymś oczywistym wśród Żydów. On mówi o wierze w Niego! Już samo to zadaje kłam tezie, według której wiara w Chrystusa zaczyna się dopiero wraz z Paschą, a wcześniej jest tylko „Jezus historii”. Jezus historii jest już kimś, kto wzywa, by w Niego wierzyć, i jeśli uczniowie za Nim szli, to właśnie dlatego, że mieli wiarę w Niego, choć jeszcze bardzo niedoskonałą. (Raniero Cantalamessa OFMCap, Nasza wiara. Credo rozważane i wprowadzane w życie, Wydawnictwo WAM, Kraków 2017, str. 71)

 

Psalm responsoryjny: Ps 130, 1b-2.3-4.5-6

Psalm 130, należący do grupy lamentacji indywidualnych, jest wyznaniem winy i przyzywaniem Bożego miłosierdzia. Z jednej strony jest to lament nad własnym upadkiem i grzechem, z drugiej - pewność w to, że Bóg wybacza i zbawia, że nie potępia i nie odrzuca na wieki.

 

Ewangelia: Łk 11, 47-54

W dzisiejszej ewangelii odnajdujemy kolejny dowód na to, jak Pan Jezus oceniał niektóre aspekty działalności faryzeuszów i uczonych w Piśmie. Z racji pełnionych funkcji i statusu, jaki posiadali w społeczeństwie, Pan wymaga od nich wiernego przestrzegania Prawa i należytego postępowania wobec bliźnich. Mają stanowić przykład dla innych i dbać o rozwój duchowy i moralny narodu. Ich wiarołomna postawa zgubnie wpływa na cały lud. Cechą szczególnie piętnowaną przez Pana Jezusa jest obłuda, pozorowana pobożność i nieustanne wytykanie innym łamania przepisów Prawa. Biada wam, znawcom Prawa, bo wzięliście klucz poznania; sami nie weszliście, a tym, którzy chcieli wejść, przeszkodziliście (Łk 11,52). Odwaga, z jaką Chrystus występował przeciwko niewłaściwemu postępowaniu faryzeuszów i uczonych w Piśmie oraz ich relacji do bliźnich, a także krytyka, jakiej ich poddawał, narażały Go na odwetowe działania z ich strony i nieustanne poszukiwanie pretekstu do pozbycia się Go. To bezkompromisowe postępowanie może być dziś dla nas wszystkich wzorem do naśladowania w naszych staraniach o należny szacunek dla Boga, Kościoła i rodziny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

Sobota, XXIV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Januarego, biskupa i męczennika
w Bogu pokładam nadzieję, nie będę się lękał, *
cóż może uczynić mi człowiek?

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1 Kor 15, 35-37. 42-49; Ps 56 (55), 3 i 10-14; Łk 8, 4-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter