3 maja
piątek
Marii, Antoniny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół nie boi się nauki

Ocena: 0
967

Do stawiania powyższych pytań przyczynili się sami przedstawiciele Kościoła. We wczesnych wiekach przeciwko związkom wiary z rozumem protestował teolog Tertulian (160–220). Nie można zapomnieć także o dawnych błędach Kościoła w ocenie dzieł Kopernika czy Giordana Bruna.

Dzieło Kopernika „O obrotach ciał niebieskich” trafiło na indeks ksiąg zakazanych 73 lata po wydaniu – w konsekwencji „politycznego” procesu Galileusza, kiedy Kościół w grze, w której stawką był autorytet papieża, potępił wszystkie teorie podważające obowiązujący pogląd, że ciała niebieskie krążą wokół Ziemi. Podobnie w połowie XV w. Kościół uznał wynalezienie druku za „zdradliwe i szkodliwe” dla wiary nie dlatego, że istnienie drukarni podważało wiarę w Boga, ale była to obrona przed rozpowszechnianiem literatury protestanckiej, wydawanej właśnie drukiem. Nie zawsze też Kościół był gotowy do intelektualnej konfrontacji z postępową myślą oświeceniową, uznającą religię chrześcijańską za źródło zacofania i przesądów. Zamiast więc używać siły argumentów, czasem sięgał po argument siły. Pamiętając o tym, należy wystrzegać się oceniania tamtych decyzji z naszego, współczesnego punktu widzenia.

Z drugiej strony nie sposób nie dostrzec, że począwszy od św. Augustyna, przez średniowieczną scholastykę, aż do dziś żadna instytucja ani żadna grupa nie przysłużyła się rozwojowi wszelkich nauk tak, jak właśnie Kościół i chrześcijanie. I fakt ten oddaje prawdę o stosunku Kościoła do rozumu i nauki.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 32 (875), 07 sierpnia 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 11 sierpnia 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 maja

Piątek, V Tydzień wielkanocny
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski
Jezus powiedział do ucznia: «Oto Matka twoja».
I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter