4 sierpnia
wtorek
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przesłanie z nieba

Ocena: 0
1107

To jest książka nie tylko o objawieniach w Fatimie sto lat temu. To także znakomity przewodnik po historii świata XX wieku.

„Wydarzenia, do których doszło w 1917 roku w Fatimie, były najbardziej doniosłymi objawieniami prywatnymi nie tylko w XX wieku, ale w całej historii katolicyzmu. Doprowadziły do powstania jednego z najczęściej odwiedzanych sanktuariów na świecie. (…) Żadne inne objawienie prywatne nie doczekało się tak rozbudowanej oficjalnej interpretacji na poziomie Stolicy Apostolskiej” – czytamy w przedmowie książki „Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku”.

Grzegorz Górny, autor tekstu, zaczyna od zamachu na życie Jana Pawła II. Zaraz potem przedstawia historię Portugalii, zwracając uwagę, że był to niegdyś jeden z najbardziej gorliwych religijnie krajów Europy. Według spisu z 1750 roku na 3 mln mieszkańców było ponad 200 tys. zakonników! Niestety, wiele dobra, które działo się w tym państwie, zniszczyła masoneria, która w XX stuleciu była tu niezwykle aktywna, zwłaszcza w walce z Kościołem.

Autor wiele miejsca poświęca objawieniu się Anioła dzieciom fatimskim (co jest wydarzeniem mniej znanym od objawień Maryi) i bardzo szczegółowo analizuje kwestię objawień Matki Najświętszej, które trwały od 13 maja do 13 października, raz w miesiącu. Dla milionów ludzi na świecie słowa, które wówczas padły, były najważniejszym przesłaniem, jakie Bóg za pośrednictwem Maryi skierował do ludzkości.

Co Kościół sądzi o objawieniach prywatnych i publicznych? Czym był cud słońca? Jakie kłopoty spotkały wizjonerów? Dlaczego Maryja wspomniała o nawróceniu Rosji? Dlaczego Lenin uważał religię za „najniebezpieczniejszą infekcją w społeczeństwie”? Jak to się stało, że na Placu Czerwonym stanęła figura Matki Bożej Fatimskiej? – to niektóre z tematów poruszonych w książce.

Rozdział „Anty-Dekalog” punktuje, jak w komunizmie łamano prawo Boże. Rozdział „Między dwoma totalitaryzmami” mówi o Piusie XII, który rządy w Kościele sprawował podczas II wojny światowej i jeszcze przez kilkanaście lat, gdy komunizm panoszył się w Europie. Jaki był jego rzeczywisty stosunek do hitleryzmu i komunizmu? Bardzo wiele miejsca poświęcono stosunkowi papieży do objawień. Bardzo ciekawa jest lista wydarzeń, jakie działy się w ciągu minionego stulecia na całym świecie. Jest też wiele odniesień do Polski.

Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia wybitnego artysty fotografika Janusza Rosikonia, od wielu lat specjalizującego się w tematyce religijnej.

To książka, którą z całą pewnością warto wziąć do ręki nie tylko w roku jubileuszu objawień fatimskich.

 

Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń, „Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku”, Rosikon Press, Izabelin-Warszawa, ss. 400

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Wtorek, XVIII Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera, patrona proboszczów i kapłanów
«Jeśli zaś ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Jr 30,1-2.12-15.18-22; Ps 102,16-21.29 i 22-23; Mt 15,1-2.10-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter