26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W godzinie "W" świątynie obu warszawskich diecezji uruchomią kościelne dzwony

Ocena: 4.4
915

O godz. 17, czyli Godzinie "W", kiedy 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęły się na ulicach stolicy działania zbrojne trwającego 63 dni Powstania Warszawskego, w przypadającą dziś 78. rocznicę tamtych wydarzeń, dla ich upamiętnienia, parafie nie tylko miasta, ale obu warszawskich diecezji uruchomią kościelne dzwony.

Fot. www.archwwa.pl

Dźwięk kościelnych dzwonów, które zabrzmią w godzinie „W”, będzie hołdem złożonym poległym i żyjącym Powstańcom oraz mieszkańcom Warszawy, którzy zginęli w walce o wolność ojczyzny.

Przez cały dzień, podczas Mszy świętych odprawianych 1 sierpnia wierni Archidiecezji Warszawskiej modlą się w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim. Oddają im hołd i składają kwiaty w różnych miejscach pamięci na terenie Warszawy.

O godz. 17.00, w godzinie „W” metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz weźmie udział w uroczystościach przy pomniku „Gloria Victis” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Następnie o godz. 18.30 podczas uroczystości rocznicowych na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli weźmie udział w modlitwie przed pomnikiem „Polegli – Niepokonani”. Około godz. 20.00 odprawi Mszę świętą polową na tym cmentarzu.

We wtorek 2 sierpnia o godz. 16.30 złożone zostaną kwiaty przy tablicy upamiętniającej jezuitów i świeckich, którzy zginęli w domu zakonnym jezuitów w drugim dniu Powstania. Uroczystość odbędzie się przed wejściem do Kolegium Jezuitów, a o godz. 17.00 rozpocznie się Msza święta w ich intencji.

Również 2 sierpnia o godz. 18.00 w sanktuarium przy ul. Żytniej zostanie odprawiona uroczysta Msza święta za poległych Powstańców. Właśnie z tego kościoła na Żytniej w 1944 roku Batalion „Parasol” po Mszy świętej wyruszył do walk powstańczych na Woli. Eucharystii w rocznicę tego wydarzenia będzie przewodniczyć i homilię wygłosi ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Z kolei benedyktynki sakramentki zapraszają do odwiedzenia wystawy „Sakramentki i Redemptoryści w Powstaniu Warszawskim”. Prezentuje ona tragiczne losy 34 mniszek z klasztoru i 30 zakonników z ul. Karolkowej na warszawskiej Woli, zamordowanych przez Niemców w sierpniu 1944 roku. Wystawę można oglądać przed klasztorem na Nowym Mieście do 6 września.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter