18 stycznia
czwartek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemcy liczą się z odszkodowaniami

Ocena: 0.5
1202

Według dobrze poinformowanego europejskiego portalu Politico, rząd Niemiec rozważał zaproponowanie Polsce następującego układu: my rezygnujemy z budowy Nord Stream 2, a w zamian Polska odpuszcza sprawę reparacji za II wojnę światową.

To informacja więcej niż interesująca, nawet jeśli sens takiej transakcji byłby bardzo wątpliwy (nasze roszczenia są warte znacznie więcej). Przede wszystkim dlatego, że potwierdza rzecz zasadniczą: sprawa reparacji niepokoi Berlin. Oficjalnie słyszymy, że na żadne ustępstwa czy nawet rozmowy „nie ma szans”, że kwestia została „już dawno zamknięta”, ale za kulisami, jak widać, panują inne nastroje. Tym bardziej, że niemieckiemu rządowi nie udało się sprawy zgasić za pomocą klasycznych narzędzi, a więc presji medialnej i dyplomatycznej. Nie odniosły również skutku wezwania do szybkiego „położenia wniosku na stół”, do czego wzywały niemieckie media wydawane w Polsce. Doprowadzenie do konfrontacji na tym etapie musiałoby skończyć się naszą klęską.

W tej sprawie czas działa na korzyść Polski. Dzięki systematycznej pracy na poziomie parlamentarnym (słowa uznania należą się posłowi Arkadiuszowi Mularczykowi) wiemy już np., że nie ma żadnego aktu prawnego, który można uznać za obowiązujące zrzeczenie się reparacji.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 52 (638), 24-31 grudnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 6 stycznia 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest redaktorem naczelnym tygodnika „W Sieci”Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły