21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Potrzeba umiaru

Ocena: 2.03333
876

Przedłużający się strajk nauczycieli to, z każdym dniem coraz bardziej polityczna batalia o wszystko. Kto wie, czy wynik tej właśnie rozgrywki nie rozstrzygnie zasadniczego pytania tego roku: jaka i czyja będzie Polska?

Pierwsze dni strajku okazały się starciem zaskakująco wyrównanym. Zaskakująco, bo przecież to nauczyciele, a zwłaszcza kierownictwo ZNP, zdawali się mieć w ręku wszystkie karty. Związkowcy nie tylko skutecznie wstrzymali nauczanie w połowie placówek, ale także zamierzali sparaliżować przypadające na kwiecień egzaminy. Gdyby ZNP udało się zrealizować ten cel – a z pewnością taki był plan, bo przecież termin akcji wyznaczono nieprzypadkowo – rząd musiałby wywiesić białą flagę.

Przeprowadzenie egzaminów we wszystkich placówkach, z wyjątkiem dosłownie kilku szkół, pokrzyżowało ten scenariusz. Pomogli ludzie dobrej woli, pomogli także katecheci, i mamy nową sytuację. Pistolet, który Sławomir Broniarz przystawił do głowy obozowi rządzącemu, nie wypalił. Teraz czas pracuje nie tylko przeciwko rządowi, ale również przeciwko organizatorom strajku.

Taką akcję jak bezterminowy strajk łatwiej rozpocząć, niż zakończyć. Wiedzieli o tym np. uczestnicy głodówek w czasach PRL. Zawsze po pewnym czasie odwoływali się do autorytetu Kościoła, który mógł albo zaapelować o zakończenie akcji, albo podjąć się roli mediatora. ZNP też chce mediatora, ale wskazuje Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 16 (705), 21 kwietnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 maja 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest redaktorem naczelnym tygodnika „W Sieci”

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

"Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka."

Dziś w Kościele: wtorek V tygodnia Wielkanocy
+ dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Krzysztofa Magallanesa, prezbitera i Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14, 19-28; Ps 145 (144), 10-11. 12-13. 21 ; J 14,27-31a.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -