13 listopada
środa
Mateusza, Izaaka, Stanislawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święci eksportowi

Ocena: 0
467

Polska może poszczycić się wyjątkową liczbą rodzimych świętych, zwłaszcza tych z ostatnich dziesięcioleci, którzy odegrali niezwykłą rolę w historii Kościoła w naszej ojczyźnie, ale również dali impuls innym narodom. Można powiedzieć, że są to nasi święci eksportowi – każda wzmianka o nich cieszy się ogromną popularnością w mediach zagranicznych. Nie mówiąc o wiernych z najdalszych zakątków świata, którzy ich znają, potrafią nawet wymówić ich polskie nazwiska i przybywają coraz liczniej do miejsc z nimi związanych. O kogo chodzi?

O św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Marię Kolbego, św. Faustynę Kowalską, bł. Jerzego Popiełuszkę, sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego – już wkrótce błogosławionego. Miejsca związane z ich życiem i śmiercią przyciągają rzesze pielgrzymów z całego świata. Kraków-Łagiewniki stał się światowym centrum Miłosierdzia Bożego za sprawą św. Faustyny – i św. Jana Pawła II. W bunkrze głodowym w b. niemieckim obozie KL Auschwitz, w którym poniósł śmierć św. Maksymilian, modliło się już trzech papieży oraz niezliczeni hierarchowie kościelni i pielgrzymi, nierzadko także wyznawcy innych religii.

Grób bł. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu od chwili jego męczeńskiej śmierci przed 35 laty odwiedziły 23 mln pielgrzymów. Byli wśród nich prezydenci i premierzy państw, hierarchowie kościelni, dwaj papieże. Pracownicy Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki mówią o stale rosnącej liczbie odwiedzających z Niemiec. O nieustającej obecności kapelana „Solidarności” pośród nas świadczą stosy palących się u jego grobu zniczy i mnóstwo świeżych kwiatów. Ludzie o nim pamiętają, ale też i doświadczają za jego przyczyną duchowych i fizycznych łask.

Aby ocalić od zapomnienia również tych kapłanów, którzy jeszcze nie są wyniesieni na ołtarze, a którzy zapisali się w pamięci wiernych i w dziejach naszej ojczyzny, sejm przyjął ustawę o Narodowym Dniu Pamięci Duchownych Niezłomnych.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 44 (733), 3 listopada 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 19 listopada 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 listopada

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła.
Dziś w Kościele:
+ środa, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 6,1-11; Ps 82,3-4.6-7; Łk 17,11-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -