27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Inauguracja roku akademickiego na KUL 2022/23

Ocena: 0
559

Pielgrzymki do Ziemi Świętej są powrotem do źródeł naszej wiary i spotkaniem z człowieczeństwem Chrystusa oraz historycznością Bożego objawienia - podkreślił gość honorowy uroczystej inauguracji roku akademickiego 2022/23 na KUL, Łaciński Patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa OFM. Zauważył także, że pielgrzymowanie jest głęboką potrzebą antropologiczną człowieka, dlatego zawsze istniały miejsca szczególne, uważane za mosty między niebem a ziemią. Zgodnie z wieloletnią tradycją uroczystość miała miejsce w trzecią niedzielę października.

Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz

Uroczystą inaugurację roku akademickiego rozpoczęła Eucharystia z udziałem m.in. Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL abp. Stanisława Budzika. Mszy św. przewodniczył Łaciński Patriarcha Jerozolimy i Wielki Przeor Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego abp Pierbattista Pizzaballa OFM. Nawiązując do przypowieści o natrętnej wdowie przypomniał, że celem modlitwy nie jest otrzymanie czegoś, ale pozostawanie w relacji z Bogiem. – Postawa modlitwy otwiera nas na nowe perspektywy w życiu – mówił. - Przygotowuje nas również do dawania świadectwa, takiego, jakie na co dzień dają chrześcijanie w Ziemi Świętej, którzy stanowią kroplę w morzu innych wspólnot - dodał.

Patriarcha Jerozolimy wygłosił również wykład inauguracyjny, w którym przypomniał, że w tradycji biblijnej pielgrzymowanie oznacza podążanie do miejsca, które wybrał sam Bóg. To przekonanie towarzyszy również dziś chrześcijanom przybywającym do Ziemi Świętej. Pielgrzymki do Ziemi Świętej, a w szczególności do Jerozolimy, są powrotem do źródeł naszej wiary i spotkaniem z człowieczeństwem Chrystusa oraz historycznością Bożego objawienia – podkreślił abp Pizzaballa. Ale są także szansą na spotkanie z niewielką częścią Kościoła, która podtrzymuje chrześcijańskie świadectwo w tych miejscach. I choć nie jest ona liczna, to stara się podążać za wezwaniem Jezusa do bycia solą ziemi.

Aby wypełnić to wezwanie potrzebny jest powrót do radykalizmu życia chrześcijańskiego, do serca Ewangelii, jakim jest kazanie na górze, do miłości nieprzyjaciół.

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił w swoim przemówieniu, nawiązując do słów św. Jana Pawła II, że to człowiek ze wszystkimi swoimi potrzebami intelektualnymi i egzystencjalnymi jest drogą uniwersytetu.

Uniwersytet ma służyć człowiekowi i prowadzić do pełnego rozwoju jego osobowości

– mówił. Przypomniał, że tym, co wyróżnia uniwersytet katolicki od innych uczelni, jest duchowy aspekt kształcenia, którego owocem jest dojrzała postawa ludzka i chrześcijańska. Do takiej postawy przygotowuje rzetelna praca intelektualna połączona z głębokim przeżywaniem doświadczenia wiary. Zwrócił uwagę, że KUL zajmuje jedno z czołowych miejsc w szczególnym rankingu szkół wyższych, który obejmuje świętych i błogosławionych oraz kandydatów na ołtarze.

Wśród naukowców, studentów i absolwentów KUL-u jest 10 wyniesionych do chwały ołtarzy, trwa 9 procesów beatyfikacyjnych, a w odniesieniu do 23 osób panuje opinia świętości

– poinformował Rektor KUL.

Ks. prof. Kalinowski przypomniał również, że KUL uzyskał bardzo wysokie wyniki ewaluacji dyscyplin naukowych, które plasują uniwersytet w czołówce polskich uczelni wyższych. - Jesteśmy bardzo bliscy spełnienia kryteriów uczelni badawczej – podkreślił. Uniwersytet stale się rozwija, do wysoko ocenianych dyscyplin naukowych dołączyły kolejne: nauki biologiczne oraz nauki o polityce i administracji, a od października przyszłego roku na Wydziale Medycznym rozpocznie się kształcenie lekarzy. KUL podejmuje również nowe inicjatywy społeczno-naukowe, czego przykładem jest Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Heschela, którego działalność zostanie zainaugurowana już 17 października. Uniwersytet jest także otwarty na potrzeby edukacyjne Polonii, z myślą o której powstało Studium KUL.

- Na edukacyjnej mapie niepodległej Polski, KUL zajmuje istotną pozycję, wnosząc wkład do naszego życia społecznego, duchowego, naukowego i kulturalnego – podkreślił w liście skierowanym do uczestników uroczystości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że rok akademicki 2022/2023 będzie wolny od trybu zdalnego, co umożliwi prowadzenie dialogu profesorów i studentów, który stanowi istotę uniwersytetu i podstawę wspólnoty akademickiej.

Podczas inauguracji Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz rozwoju nauk o rodzinie, za pracę duszpasterską oraz działalność społeczną. Wyróżnienie zostało przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę z inicjatywy Lubelskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych - Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie. Natomiast Krzyżem Kawalerskim zostali odznaczeni prof. Marian Surdacki oraz ks. prof. Henryk Witczyk.

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki, Złotym Krzyżem Zasługi zostali wyróżnieni ks. dr hab. Stanisław Fel, prof. KUL oraz dr hab. Iwona Niewiadomska prof. KUL, a Brązowym Krzyżem dr Marzena Krupa i ks. dr hab. Tadeusz Syczewski, prof. KUL. Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania Medalem Komisji Edukacji Narodowej odznaczony został ks. prof. Jerzy Pałucki.

Do wyników ewaluacji działalności naukowej nawiązał również Minister Edukacji i Nauki prof. Mirosław Czarnek. – To dowód, że KUL wzrasta intelektualnie i moralnie – podkreślił. Poinformował również, że podpisał rozporządzenie powołujące nowe dyscypliny naukowe, wśród których znalazły się nauki biblijne oraz nauki o rodzinie. To dyscypliny, w których KUL ma od wielu lat znaczące osiągnięcia.

Podczas inauguracji tradycyjnie immatrykulowano nowych studentów KUL. Naukę na uniwersytecie rozpoczęło w tym roku ponad 3100 studentów. Uroczystość stanowiła także okazję do uhonorowania wyróżniających się pracowników naukowych, którzy podczas oceny okresowej otrzymali ocenę pozytywną z wyróżnieniem, a także do wręczenia „Lauru Uniwersyteckiego – nagrody im. Ks. Idziego Radziszewskiego dla nauczycieli akademickich KUL za wybitne osiągnięcia naukowe”. Nagrodę I stopnia otrzymała dr hab. Magdalena Szubielska za publikacje w prestiżowych, międzynarodowych czasopismach naukowych oraz granty badawcze, które wyróżniają się przełomowymi wynikami. Nagroda II stopnia została przyznana dr Agnieszce Kuźniar, w szczególności za grant „Innowacyjny preparat do stymulacji wzrostu i plonowania pszenicy ozimej”.

W słowie kończącym uroczystość Metropolita Lubelski i Wielki Kanclerz KUL abp Stanisław Budzik przywołał trzy wielkie postacie związane z KUL: twórcę uniwersytetu - ks. Idziego Radziszewskiego, wykładowcę, a dziś patrona uniwersytetu - św. Jana Pawła II oraz bł. Stefana kard. Wyszyńskiego. Do rozpoczynającej rok akademicki młodzieży mówił:

Niech Was napełnia radością zdobywanie wiedzy i odkrywanie prawdy. Z kolei Prymas Polski abp Wojciech Polak zwracając się do uczestników inauguracji, życzył, aby przemieniając siebie, stawali się prawdziwie veritatis splendor

– blaskiem prawdy dla innych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter