27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

18 I 1613: Śmierć założycielki katarzynek

Ocena: 0
2015
Mija 400 lat od odejścia do Boga bł. Reginy Protmann, założycielki Zgromadzenia Sióstr Św. Katarzyny (katarzynek), beatyfikowanej w Warszawie w 1999 r. Urodziła się w Braniewie w 1552 r. w rodzinie bogatego kupca Piotra i Reginy z d. Singiel, córki byłego burmistrza braniewskiego Szymona. Jej stryjowie byli rajcami miejskimi. Z rodzinnego domu wyniosła zdrowe zasady moralne, dobre wykształcenie i obycie towarzyskie. Rodzina Protmannów pozostała wierna katolicyzmowi, choć tamte strony ulegały protestantyzmowi. Regina od młodych lat pozostawała pod duchowym kierownictwem jezuitów i należała do założonej przez nich Sodalicji Mariańskiej, ale niczym specjalnym nie wyróżniała się wśród innych dziewcząt pochodzących z zamożnych domów. Obdarzona piękną urodą, lubiła stroje i zabawy. Była jednak wrażliwa na potrzeby i cierpienia bliźnich.

Miała 19 lat, gdy dokonała się w jej życiu radykalna zmiana. Biograf Reginy, jezuita o. Engelbert Keilert, który był jej spowiednikiem i kierownikiem duchowym, pisał: „Kiedy światło łaski Bożej zaczęło jasno promieniować w sercu Reginy, pozostała marność uciech światowych, poczuła do nich wstręt i niechęć. Wówczas została rozpalona ogniem miłości do Boga, swego Pana, co wyraźnie wynika z jej modlitwy własnoręcznie napisanej”. Stało się to w czasie, gdy w Braniewie szalała epidemia dżumy. Wtedy też Regina postanowiła poświęcić się służbie chorym.

Wbrew woli rodziców opuściła dom rodzinny i zamieszkała w opuszczonym, zaniedbanym budynku, bez wygód i środków do życia. Stamtąd każdego dnia udawała się do chorych, którym przygotowywała posiłki i lekarstwa. Docierała też do ludzi osamotnionych i starców. Zorganizowała pierwszą szkołę dla dziewcząt w tym regionie. Aktywnie – modlitwą i czynem – włączała się w działalność jezuitów, którzy usilnie działali na rzecz odnowy religijno-moralnej miejscowej ludności, na którą szeroko napierała fala protestantyzmu.

Regina Protmann w 1583 r. założyła nowe zgromadzenie zakonne o charakterze kontemplacyjno-czynnym, którego patronką została bardzo przez nią czczona św. Katarzyna Aleksandryjska, dziewica i męczennica, patronka kościoła w jej rodzinnym Braniewie. Regułę nowego zgromadzenia zatwierdził biskup warmiński Marcin Kromer, który też wspierał siostry materialnie. Celem zakonu jest do dziś posługiwanie chorym przebywającym w swoich domach oraz w placówkach opiekuńczych, pomoc w parafiach i wychowywanie dzieci i młodzieży. Duchowość Reginy była chrystocentryczna ze szczególną czcią do Najświętszego Sakramentu i Serca Jezusowego. Regina miała zwyczaj, że corocznie podczas karnawału razem siostrami adorowała Jezusa, wynagradzając Mu za grzechy popełniane w tym okresie.

Założycielkę katarzynek beatyfikował w Warszawie 13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II. „Zapominając o sobie, bł. Regina dalekowzrocznym spojrzeniem obejmowała potrzeby ludu i Kościoła. Hasłem jej życia stały się słowa: «Jak Bóg chce». Żarliwa miłość przynaglała ją do pełnienia woli Ojca, na wzór Syna Bożego. Nie lękała się podejmować krzyża codziennej służby, dając świadectwo Chrystusowi zmartwychwstałemu” – mówił wtedy papież.

Podczas procesu beatyfikacyjnego uznano uzdrowienie mężczyzny, które dokonało się w Brazylii w 1961 r. Cierpiał on na krwotoki wewnętrzne wraz z infekcją w jamie brzusznej i stanem zakaźnym otrzewnej. Był po trzech zabiegach operacyjnych i zapaści.

Wojciech Świątkiewicz
Idziemy nr 2 (383), 13 stycznia 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter