14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

500 lat na Tarchominie

Ocena: 0
2301

Parafia św. Jakuba na Tarchominie należy do wyjątkowych: rzadko się zdarza, by świątynia trwała od pięciu wieków w oryginalnym, niezmiennym kształcie.

fot. Radek Molenda/Idziemy

Nie bez racji mówią o tej świątyni: najstarszy gotyk na Mazowszu. Same lipy i klony, pod którymi kryje się niepozorny kościół parafialny św. Jakuba na Tarchominie, liczą sobie dwieście lat. Pierwsza informacja o zbudowanej we wsi Tarchomin drewnianej świątyni – na sztucznie usypanym wzgórku, by zabezpieczyć ją przed wylewami Wisły – pochodzi z 1427 r. O tym, że zastąpił ją ceglany kościół, i kto był wtedy proboszczem, świadczy inskrypcja na jednej z cegieł ściany prezbiterium: „1518. X. Wit Dyosinski”.

Jednonawowa świątynia o wymiarach 10 na 25 m to czysty nadwiślański gotyk, z niższym i węższym od nawy prezbiterium w formie nieregularnego pięcioboku. W ciągu wieków różne jej elementy – jak m.in. barokowe zakrystia, przedsionek czy dzwonnica – zostały zastąpione nowymi, nie gotyckimi. Kolejni właściciele Tarchomina otynkowali też na ponad dwa wieki kościół. Drewnianą posadzkę w 1894 r. zamieniono na lastrykową, a zabytkową dachówkę w 1983 r. zastąpiono blachą. W kościele, mimo jego nikłych rozmiarów, pierwotnie było siedem ołtarzy Dziś są trzy, barokowe. Jednak sama bryła świątyni, nawa i prezbiterium przetrwały w niezmienionej formie.

Dzisiejsze wnętrze świątyni – ołtarz główny z malowidłem Jezusa Ukrzyżowanego, marmurowa chrzcielnica, prowadząca do krypty pod kościołem żeliwna płyta z Toporem, herbem Ossolińskich – zawdzięczamy w przeważającej mierze Ossolińskim: Franciszkowi Maksymilianowi i jego żonie Katarzynie z Jabłonowskich. Niemal wszystko, co znajdziemy wewnątrz świątyni, jest wpisane do rejestru zabytków. Szczególną uwagę w tym kontekście warto zwrócić na ołtarz i organy, niestety, wymagające gruntownego remontu.

To wszystko świadczy o niezwykłości świątyni, a dodać trzeba, że jest to miejsce – kościół i jego otoczenie – bardzo klimatyczne. – Ludzie, pomijając udział w liturgii i nabożeństwach, bardzo chętnie go odwiedzają, potem tu wracają, chcą zawierać tu małżeństwa i przyjmować inne sakramenty. Poza tym: cisza, cień lip, ławeczki, piękny nadwiślański krajobraz – zachwala proboszcz parafii św. Jakuba ks. Andrzej Kowalski.

W ramach obchodów jubileuszowych już od początku roku odbywają się koncerty muzyczne. Otwarto wystawę zdjęć o początkach Tarchomina w latach 80. XX w., którym towarzyszyły projekcje filmów. Prezentację na ten temat można oglądać na kościelnym ogrodzeniu. 11 marca odbyła się międzynarodowa konferencja w warszawskiej katedrze polowej: „Rycerze i pielgrzymi w tradycji europejskiej”. Jako że kościół stoi na szlaku dróg jakubowych, z kolei 21 kwietnia odbyła się z udziałem ok. 120 osób pielgrzymka piesza od tarchomińskiej świątyni do kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w parafii św. Jakuba przy pl. Narutowicza (oba wydarzenia opisaliśmy w „Idziemy”).

Chcemy wykorzystać wyjątkowość tej świątyni przez to, że stanie się w większym, niż dotychczas stopniu, miejscem spotkań duchowo kulturalnych – mówi ks. Kowalski. – Co dwa tygodnie w lipcu i sierpniu w przestrzeni wokół kościoła odbywać się będą koncerty muzyki poważnej, może jazzowej. Swoje występy będzie miał m.in. miejscowy bard Antoni Muracki. W organizacji obchodów jubileuszu mocno pomaga nam Urząd Gminy Białołęka i Białołęcki Ośrodek Kultury.

Bezpośrednio do uroczystości jubileuszowych parafia przygotowuje się przez rozpoczynające się 3 czerwca misje parafialne. Poprowadzi je o. Andrzej Mielewczyk OFMConv. Same zaś centralne obchody odbędą się 10 czerwca. Rozpocznie je o godz. 12.30 uroczysta suma pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego. Następnie odbędzie się całodniowy festyn w ogrodach parafialnych. Będą dwie sceny. Wystąpi m.in. zespół Gospel Rain, zespoły parafialne, z BOK, z pobliskich szkół, dzieci z sąsiedzkiego przedszkola sióstr służebniczek i inne. Nie zabraknie grochówki i potańcówki do godz. 22.

Główne uroczystości nie zakończą obchodów. Co najmniej do jesieni potrwa ogłoszony dla dzieci szkolnych konkurs literacki i plastyczny o Tarchominie. Będzie spotkanie z podróżnikiem Markiem Kamińskim, który pieszo przeszedł Szlak św. Jakuba od Królewca do Santiago de Compostela, i inne spotkania oraz koncerty. – Chcielibyśmy z okazji naszego jubileuszu coś mieszkańcom dać, doświadczyć z nimi wspólnoty – mówi proboszcz. I zdradza: – Myślimy z naszym biskupem Romualdem, by w bliskiej przyszłości na terenie naszego ogrodu powstał dom, który moglibyśmy nazwać Centrum Miłosierdzia, Edukacji i Rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Planów jest wiele. Pięćset lat zobowiązuje.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., od kwietnia 2019 r. redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -