8 grudnia
środa
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Dzięga: głośmy Ewangelię radykalną, Chrystusową, a nie taką łagodną - nie przejmuj się, będzie dobrze

Ocena: 5
1216

„Jeśli więc głosimy Ewangelię to nie taką łagodną, pełną miłosierdzia – nie przejmuj się, wszystko będzie dobrze – ale radykalną, Chrystusową, tę Krzyża, jak Apostołowie" – powiedział abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice św. Pawła za Murami, na zakończenie wizyty ad limina apostolorum drugiej grupy biskupów.

Fot. BP KEP, episkopat.pl/Episkopat News/ Flickr

„Od Piotra do Pawła, a z tą samą treścią – apostolską” – podkreślił abp Dzięga odnosząc się do minionych dni wizyty ad limina.

Zbieramy te wszystkie okruchy, impresje i doświadczenia, na nowo to sobie w sercach porządkujemy i stawiamy pytanie na progu synodalnej drogi o Kościół apostolski. Bo Kościół apostolski to jest tych, co głoszą, że Jezus jest Panem.

– zaznaczył hierarcha.

Abp Dzięga zwrócił uwagę, że za przykładem św. Pawła trzeba i dzisiaj iść i głosić Chrystusa jako Mesjasza i jedynego Zbawiciela.

Gdy się Jego głosi, to wszystkie inne tematy schodzą gdzieś w cień. A z tego tła wychodzi jeden: Jezus, Syn Boży, Mesjasz, Ten, o którego tu naprawdę chodzi i na którym nam wszystkim zależy, którego głosimy, którego wyznajemy, dla którego chcemy żyć i dla którego chcemy umierać. Świadectwo aż po męczeństwo i męczeństwo codziennego świadectwa.

– podkreślił duchowny.

Metropolita szczecińsko-kamieński przyznał, że Kościół apostolski to również Krzyż.

Jeśli więc głosimy Ewangelię to nie taką łagodną, pełną miłosierdzia – nie przejmuj się, wszystko będzie dobrze – ale radykalną, Chrystusową, tę Krzyża, jak Apostołowie.

– powiedział arcybiskup.

Abp Dzięga zaznaczył, że papież Franciszek podkreślił podczas dzisiejszego spotkania z biskupami, aby czytać Dzieje Apostolskie kiedy nie wiadomo co robić.

Dzieje Apostolskie to jest Kościół. Dzieje Apostolskie trwają ciągle i ciągle są dopisywane kolejne rozdziały, a metodologia się nie zmienia: trzeba iść poprzez świat i pośród świata, pamiętając tylko, że Paweł szedł zakładając nowe wspólnoty, ale był prowadzony przez Ducha Świętego.

– zauważył metropolita szczecińsko-kamieński.

Przechodzimy tę drogę pielgrzymiego dotykania miejsc, spraw i tematów, nie po to, by ją zamknąć, ale by ją dopiero otworzyć i by iść z apostolską wiarą, z apostolską mocą, z apostolskim świadectwem i z apostolską gorliwością i gotowością.

– podsumował abp Andrzej Dzięga.

Galeria zdjeć - link (Fot. BP KEP, episkopat.pl/Episkopat News/ Flickr)

Homilia abp. Andrzeja Dzięgi w Bazylice św. Pawła za Murami, ad limina apostolorum 2021:

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Wtorek, II Tydzień Adwentu
Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła
Oto nasz Pan Bóg przyjdzie z wielką mocą.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 18,12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter