1 czerwca
poniedziałek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie zapomnij w Wielkim Poście

Ocena: 0
254

W Środę Popielcową abp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył liturgii Mszy świętej w nadmorskim kościele pw. św. Antoniego w Gdańsku-Brzeźnie. Podczas Eucharystii metropolita gdański pobłogosławił popiół, który zgodnie z tradycją, na początku Wielkiego Postu, został nałożony na głowy wiernych.

fot. Pixabay.com

– Nasza ziemska droga jest z góry ukierunkowana, gdyż "prochem jesteś i w proch się obrócisz". Dlatego nie możemy zapominać o potrzebie przemiany naszych serc, nawróceniu i pokucie – mówił hierarcha.

W słowie wstępnym metropolita gdański przypomniał znaczenie teologiczne dwóch wypowiadanych w obrzędzie posypania głów popiołem formuł.

– Rozpoczynamy czas Wielkiego Postu. Środa Popielcowa to dzień, w którym posypujemy głowy popiołem, aby przypomnieć, że życie nasze przemija. Nasza ziemska droga jest z góry ukierunkowana, gdyż "prochem jesteś i w proch się obrócisz". Dlatego nie możemy zapominać o potrzebie przemiany naszych serc, nawróceniu i pokucie – wyjaśnił arcybiskup.

– Chrystus zachęca nas do tego poprzez słowa: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Doskonałą okazją do wypełnienia tej Bożej zachęty jest czas rekolekcji wielkopostnych – podkreślił metropolita.

Arcybiskup zaznaczył również, że 1 marca to także Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Obejmijmy naszą modlitwą wszystkich, którzy oddali swoje życie z miłości do ojczyzny. Byli wierni Bożym prawom i niezachwianie stali na służbie godności człowieka. Pamiętajmy, bowiem, że z tej wolności, którą oni wywalczyli, my dzisiaj korzystamy – podkreślił hierarcha.

W parafii św. Antoniego rozpoczęły się dziś rekolekcje wielkopostne, dlatego homilię wygłosił ks. Rafał Szutra, misjonarz ze Szczecina. Mówił o nieustannej potrzebie zapraszania Jezusa do naszego życia. – Bóg, chce być częścią naszego życia, w każdej jego sekundzie. Pragnie, byśmy otworzyli przed nim swoje serca, aby mógł w nich zagościć na stałe.

Po homilii głowę księdzu arcybiskupowi posypał popiołem proboszcz parafii ks. kanonik Jan Świstowicz.

Metropolita gdański przed udzieleniem zebranym błogosławieństwa nawiązał ponadto do czterdziestodniowego trwania okresu Wielkiego Postu, przywołując obraz czterdziestu lat wędrowania Izraelitów po ucieczce z Egiptu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 czerwca

Poniedziałek, IX Tydzień zwykły
+ Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 3,9-15.20; Ps 87,1-3.5-6; Dz 1,12-14; J 19,25-27 lub J2,1-11 lub Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy



Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -



Newsletter