15 grudnia
sobota
Niny, Celiny, Waleriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: Życie ludzkie święte i nietykalne

Ocena: 0
1034

Przypadającą w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 24. rocznicę utworzenia diecezji warszawsko-praskiej obchodzono uroczyście w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Radzyminie.

2016-04-04 17:01
mag / Radzymin (KAI), mz

W ich trakcie dziękowano Bogu za dar kościoła lokalnego, modląc się za jego pasterzy i wiernych. Mszy świętej z udziałem kapituły kolegiackiej przewodniczył abp Henryk Hoser SAC.

W homilii podkreślił wartość ludzkiego życia od momentu jego poczęcia. – W chwili Zwiastowania Pańskiego nastąpił akt wcielenia Jezus Chrystus. Syn Boży przyjmując ludzką naturę przeszedł podobnie jak każdy z nas wszystkie kolejne stadia rozwoju człowieka. Ten „święty zarodek” został zdeponowany w łonie Najświętszej Maryi Panny jak w swego rodzaju tabernakulum – powiedział abp Hoser, podkreślając, że każde ludzkie życie jest święte i nietykalne od samego poczęcia.

Zwrócił uwagę, że bez tajemnicy wcielenia Syna Bożego nie byłoby Wielkanocy, a wiec i radość, która płynie z tajemnicy paschalnej.

Wskazał również Maryję jako wzór do naśladowania. – Ta, która jest Matką Syna Bożego i Matką Kościoła uczy nas współpracy z Bożą łaską. Ona na Boże zaproszenie odpowiedziała: „Niech mi się stanie według słowa Twego”. Tymczasem my tak trudno akceptujemy to, co przynosi nam codzienność – stwierdził kaznodzieja.

Podkreślił, że życie człowieka wiary nigdy nie jest proste i wygodne, ale stanowi nieustanne zmaganie się by wypełnić Bożą wolę. – Kierunek wskazuje nam Najświętsza Maryja Panna, która szła drogą siedmiu boleści, za które Jej dziś dziękujemy – powiedział abp Hoser.

W czasie uroczystości w kolegiacie Radzymińskiej specjalnym aktem zawierzono diecezję warszawsko-praską Miłosierdziu Bożemu.

Diecezja warszawsko-praska powstała na mocy bulli "Totus Tuus Poloniae Populus" z 25 marca 1992 r., która wprowadziła w Polsce nowy podział administracyjny Kościoła. Utworzona została terenu archidiecezji warszawskiej i częściowo z diecezji płockiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -