18 grudnia
wtorek
Gracjana, Bogusława, Laurencji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bezdomni wspominają zmarłych przyjaciół

Ocena: 4.8
912

W sobotę 13 lutego warszawscy bezdomni spotkają się w kościele Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim, aby wraz ze swoimi przyjaciółmi modlić się za tych, którzy zmarli żyjąc na ulicach ich miasta.

2016-02-11 14:08
materiały prasowe
fot. Anna Matlak/Wspólnota Sant'Egidio

Już ponad 90 osób w całej Polsce zmarło tej zimy z powodu wychłodzenia organizmu. Większość z nich to osoby bezdomne.

Bezdomni odchodzą często tak, jak żyli – w sposób anonimowy i niezauważony. Dzieje się tak zwłaszcza zimą, gdy wiele osób umiera nie tylko z powodu mrozu, ale i obojętności innych. W czasie Mszy Świętej organizowanej przez Wspólnotę Sant’Egidio, będą wymieniane imiona osób bezdomnych, które odeszły w ostatnich latach. Wśród nich pani Klaudii, zmarłej w styczniu ubiegłego roku, na której pogrzeb czekano aż 3 miesiące, gdyż policja nie była w stanie potwierdzić jej tożsamości – ostatecznie została ona pochowana w grobie z tabliczką „NN”; a także chorego na serce Janusza, który dopiero po długich naleganiach został zabrany do szpitala, a wypuszczony z niego tylko po podstawowych badaniach, zmarł następnego dnia na ulicy, czy 32-letniego Adama, który w mroźną noc został wyrzucony z klatki schodowej, na której spał i zmarł w wyniku wychłodzenia organizmu.

Jak informuje Wspólnota Sant’Egidio, liturgia ta jest nie tylko wyrazem pamięci o tych osobach, ale jednocześnie apelem do mieszkańców Warszawy o przeciwstawianie się obojętności i o solidarność z osobami bezdomnymi i ubogimi – zimą i w ciągu całego roku, co może ocalić ich życie i uczynić lepszym życie nas wszystkich.

Po Mszy Świętej uczestnicy modlitwy zaproszeni są na wspólny posiłek w Gimnazjum nr 42 im. Bohaterek Powstania Warszawskiego, ul. Twarda 8/12.

Wspólnota Sant’Egidio jest ruchem świeckich założonym w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Ricardiego. Obecnie skupia ok. 60 tys. osób w 75 krajach. W Warszawie wspólnota funkcjonuje od 2008 r. i liczy ok. 50 osób. Poza pomocą bezdomnym angażuje się m.in. we wspieranie osób starszych i chorych i działania na rzecz pokoju. Tradycja wspólnej modlitwy w intencji osób bezdomnych narodziła się w Rzymie po śmierci Modesty Valenti, która zmarła 31 stycznia 1983 roku w okolicach dworca Termini po tym jak obsługa karetki odmówiła zabrania jej do szpitala.

Msza Święta za zmarłych bezdomnych

13 lutego 2016, godz. 16:00

Kościół Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5

Więcej indormacji: https://www.facebook.com/events/1263762766986639/

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -