27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Bryl: uczmy się od św. Marcina

Ocena: 0
497

− Uczmy się od św. Marcina wrażliwości na drugiego człowieka, Bożego ducha i roztropności − mówił bp Damian Bryl w liturgiczne wspomnienie św. Marcina.

20161111 19:53
msz / Poznań (KAI), sg

W tym roku uroczystości odpustowe 11 listopada jednej z najstarszych poznańskich parafii były połączone z obchodami 500-lecia świątyni, której patronuje ten święty.

W Mszy św. uczestniczyli licznie poznaniacy, delegacje pocztów sztandarowych oraz ubrane w tradycyjne stroje Bamberki, potomkinie osadników przybyłych do Wielkopolski w XVIII wieku z niemieckiego Bambergu.

Bp Bryl w homilii przypomniał, że św. Marcin był szczególnie wrażliwy na drugiego człowieka. − Zachęca nas, byśmy nie koncentrowali się tylko na sobie, na swojej codzienności, ale byśmy byli wrażliwi na bliźniego, czyli zostawili siebie, a byli dla drugich − podkreślił kaznodzieja.

Zachęcił do brania przykładu z żyjącego w IV w. świętego, dla którego na pierwszym miejscu zawsze był Pan Bóg, oraz do gorliwości w służbie Bogu i człowiekowi.

Tradycyjnie po Sumie odpustowej spod kościoła św. Marcina ulicą św. Marcin wyruszył wielobarwny korowód, który przeszedł pod dawny Zamek cesarski, a obecnie Centrum Kultury Zamek. Prowadził go sam święty jadący na białym koniu. Po raz pierwszy w barwnym pochodzie przeszli dudziarze i koźlarze z całej Wielkopolski.

Przed kościołem św. Marcina oraz przed zamkiem można było nabyć tradycyjne rogale świętomarcińskie, rozprowadzane przez archidiecezjalną Caritas. W tym roku ten słodki smakołyk, wypiekany z ciasta półfrancuskiego, wypełnionego nadzieniem z białego maku, miodu, masła i bakalii, dla Caritas wypiekły trzy cukiernie działające na terenie Wielkopolski.

− Ludzie chętnie nabywają u nas rogale, bo są po prostu najlepsze, a poza tym ofiara z nich przeznaczona jest na dobry cel, czyli podobnie jak w ubiegłych latach, na przygotowanie wigilii dla ubogich, samotnych i bezdomnych, którą Caritas zorganizuje 24 grudnia na terenie Targów Poznańskich − mówi KAI s. Manuela z Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Podkreśla, że dodatkowo w tym roku część ofiar zostanie przeznaczona na remont budynku, do którego ma zostać przeniesiony Dom Dziecka im. Świętej Rodziny w Lesznie.

Kościół pw. św. Marcina jest najstarszą świątynią w lewobrzeżnej części Poznania. Datowana na XII w. świątynia usytuowana jest w centrum miasta, u zbiegu ulic Alei Marcinkowskiego i Święty Marcin. Obecny kościół został zbudowany w 1516 r. na starych fundamentach w stylu późnogotyckim.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter