15 października
wtorek
Jadwigi, Teresy, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński: być świętym to być coraz bardziej przemienionym

Ocena: 0
963

Być świętym to być coraz bardziej przemienionym przez Chrystusa – powiedział bp Romuald Kamiński. W czasie uroczystej Mszy Świętej w parafii św. Franciszka z Asyżu na stołecznym Tarchominie poszczególne stany Kościoła oraz grupy społeczne i zawodowe specjalnym aktem oddały się Najświętszemu Sercu Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

W homilii biskup warszawsko-praski podkreślił, że wiara to nieustanne kroczenie za Chrystusem, który jest jedynym źródłem miłości i życia. – Poprzez akt intronizacji, czyli wywyższenie Jezusa, wyrażamy pragnienie i wolę, by stał się On centrum naszego życia. Poprzez tą decyzję obieramy niejako właściwy kierunku – powiedział bp Kamiński zwracając uwagę, że jedna deklaracja nie załatwia całej sprawy. – W związku z tym, że jesteśmy słabi i grzeszni, raz wybrawszy Jezusa Chrystusa trzeba nam nieustannie potwierdzać tę decyzję w naszym życiu poprzez codzienne czyny – mówił duchowny.

Wskazując na przykład św. Pawła, który z faryzeusza stał się Apostołem Narodów – bp Kamiński przekonywał, że łaska Boża jest w stanie całkowicie przemienić człowieka. – Jeśli poddamy się jej, to pochłonie nas niczym ogień świecę, sprawiając, że będzie w nas coraz mniej starego człowieka – człowieka grzesznego, buntowniczego, pysznego, a coraz więcej Zbawiciela – powiedział biskup warszawsko-praski zachęcając do uległości wobec Bożej woli.

– Jezus potrafi właściwie wykorzystać wszystkie talenty, które w nas złożył tak, by służyły nam i innym – przekonywał kaznodzieja.

Przypomniał, że celem ludzkiego życia jest świętość. – Mamy stawać się na wzór Boga, który jest święty. Będzie to możliwe o tyle, o ile poddamy się działaniu Jezusa, o ile On będzie w nas mieszkał i poprzez nas działał w tym świecie – tłumaczył bp Kamiński.

– Wybierając Chrystusa jesteśmy zaproszeni do swoistego apostolat, który pójdzie do wspólnot małżeńskich, do rodzin, do szkół, biur, na uczelnie, a więc wszędzie tam dokąd nas wiedzie nasza codzienność. Nie musimy tam robić rewolucji. Moc, którą mamy w sobie dzięki temu, że Chrystusa w nas żyje, będzie przemieniać ludzkie serca. Będziemy tworzyć to, co Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński nazywał ‘cywilizacją miłości’ – powiedział biskup warszawsko-praski.

Do aktu intronizacji Najświętszego Serca Jezusa parafia św. Franciszka z Asyżu przygotowywała się przez specjalne rekolekcje, które poprowadził o. Waldemar Sojka CSsR.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 października

Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. 

Dziś w Kościele:
wtorek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,16-25; Ps 19 (18),2-5; Łk 11,37-41
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -