26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Brzezinka: Droga Krzyżowa wśród obozowych baraków

Ocena: 0
2212
Około 3 tys. osób przeszło 9 listopada w tradycyjnej Drodze Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince.
20141109 18:31
rk / Brzezinka (KAI), mz

Rozważając poszczególne stacje Męki Pańskiej, uczestnicy nabożeństwa nawiązywali także do obchodzonego dziś Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Ks. Józef Święcicki, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Oświęcimiu-Brzezince przypomniał na początku Drogi Krzyżowej, że modlitwa w miejscu kaźni i męczeństwa tylu ludzi jest także próbą poszerzenia postrzegania Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. – Chcemy objąć spojrzeniem tragiczną historię sprzed 70 lat. I jeszcze więcej – chcemy objąć pamięcią umęczonych i prześladowanych wszystkich religii, kultur narodów – wezwał kapłan nieopodal Bramy Śmierci.

Podczas nabożeństwa akcentowano, że modlitwa w tym miejscu jest obowiązkiem wobec prawdy, tych, którzy tu cierpieli, oraz Boga. Ks. Józef Niedźwiedzki, proboszcz św. Maksymiliana w Oświęcimiu, odczytując świadectwa papieży, którzy odwiedzili były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, cytował wyznanie Benedykta XVI z 2006 roku – „Nie mogłem tu nie przybyć”, powtarzające słowa wypowiedziane w 1979 roku przez Jana Pawła II.

Podczas rozważań czytanych podczas kilkukilometrowej trasy wzdłuż ścieżek byłego obozu zatrzymywano się m.in. przy Bramie Śmierci, rampie obozowej, pośród baraków, ruin krematoriów II i III, budynku Sauny, gdzie odbywało się przyjmowanie więźniów do obozu, modlono się przy ruinach krematoriów IV i V.

– Ogromna rzesza tych nieszczęśników, którzy znaleźli się tutaj podnosiła się, dźwigając dalej krzyż obozowego życia. To powstawanie nosiło rangę bohaterstwa – modlono się podczas nabożeństwa. – Panie, prosimy za niezłomnych męczenników obozowej gehenny, za trwających tam w wierze, za pocieszających, za ocierających łzy i rany, dzielących się okruszyną chleba. Obdarz ich swoimi łaskami, a tych, którzy upadli, załamali się, zdradzili, stracili wiarę i ufność w miłosierdzie Twoje – przebacz – wzywano.

Mieszkańcy Oświęcimia i okolicznych wsi, pielgrzymi z różnych zakątków Śląska i Małopolski, księża, zakonnicy oraz zakonnice modlili się za ofiary obozów i gułagów. Duży drewniany krzyż nieśli na zmianę samorządowcy z powiatu i gminy, rzemieślnicy, przedstawiciele różnych organizacji religijnych oraz wspólnot parafialnych, członkinie koła gospodyń wiejskich. Między stacjami zlokalizowanymi w różnych miejscach byłego obozu, odmawiano różaniec.

Podczas rozważań przygotowanych przez oddział KIK przy oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana, przywoływano m.in. postać Stanisławy Leszczyńskiej i rtm. Witolda Pileckiego – bohaterskich więźniów niemieckiego obozu. Wzywano także do modlitwy za wstawiennictwo św. Teresy Benedykty od Krzyża i św. Maksymiliana Kolbe – męczenników tej Golgoty XX wieku.

Na koniec w kościele w Brzezince sprawowana była natomiast Msza święta z udziałem licznych księży, zakonników, sióstr zakonnych oraz pielgrzymów.

Tradycja odprawiania nabożeństw Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu sięga czasów sprzed wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Inicjatorem były Kluby Inteligencji Katolickiej z Oświęcimia i Krakowa. Najwięcej osób przybyło tu w 2006 roku, niedługo po wizycie Benedykta XVI na terenie obozu.
Droga Krzyżowa na terenie KL Birkenau odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter